2022 Zilkade ayı ne vakit, hangi gün başlıyor? Zilkade ayının ehemmiyeti…

Hicri takvimde yer alan aylardan biri olan Zilkade, Şevval ayının ardından idrak edilecek.

Zilkade yahut Zulkadetu’l-Haram, Kameri ayların on birincisidir. Bu ay, savaşılması haram olan haram aylardandır.

Zilkade söz manası olarak ”oturmak” ve ”Barışa sahiplik eden” manalarına gelmektedir.

”Zü’l-ka‘deti’l-harâm” halinde de anılan Zilkade ayının 2022 yılında ne vakit, hangi gün başlayacağı, değeri ve manası merak ediliyor.

Peki Zilkade ayı ne vakit, hangi gün başlıyor? İşte 2022 Zilkade ayı tarihi…

2022 Zilkade ayı ne vakit başlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan dini günler ve hicri aylar takvimine nazaran Zilkade ayı 1 Haziran 2022 Çarşamba tarihinde başlayacak ve 29 Haziran tarihinde sona erecek.

Zilkade ayı manası ve değeri

Cahiliye Arapları Zilkade ayına girildiğinde kutsallığına karşı hürmetlerinden ötürü savaş ve saldırıyı, makus kelam ve makus davranışı, hatta hayvanları için otlak aramayı bırakmaları sebebiyle bu ayın oturmakla geçen ay, oturma vakti manasında ‘zü’l-ka‘de’ diye isimlendirilmiştir.

Seyyid İbn Tavus bu ayın fazileti hakkında şunları yazmaktadır: ”Zilkade ayı, şiddet ve dert esnasında dua etmenin güzel olduğu bir aydır ve zulüm ve zorbalığın bertaraf edilmesi ve zalime karşı tesirlidir. Bu ay, duaların icabet edildiği ay olarak isimlendirilmiştir. Çünkü vakti ganimet bilinmeli ve o gün hacet orucu tutulmalıdır.”

Mirza Cevad Meliki Tebrizi, ”el-Murakabat” kitabında şöyle yazmaktadır:

‘Bu ay, haram aylarının birincisidir. Bu ayda kâfirlerle dahi savaşmak haramdır. Öyleyse âlemlerin Rabbi Allah’a muhalefet etmek ve Ona karşı savaşmanın kararı nedir? Bu aylarda kalp ve vücut, başka aylardan daha çok günah ve Allah’a itaatsizlikten korunmalıdır.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.