Abe suikastı zanlısı: Siyasi maksadım yoktu

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Yamagami Tetsuya, Abe’yi, kin duyduğu bir kümeyle bağlantılı olduğu niyetiyle öldürdüğünü öne sürdü.

Japon devlet medyasında yer alan haberlere nazaran, polisin hareketin çabucak akabinde gözaltına aldığı Yamagami sözünde, aksiyonunun Abe’nin siyasi niyetlerine karşı bir kinden kaynaklanmadığını sav etti.

Yamagami, saldırıyı Abe ile temaslı olduğuna inandığı “belirli bir örgüte” yönelik kini nedeniyle gerçekleştirdiğini savundu.

Kyodo’nun haberinde ayrıyeten, soruşturmayı yürüten müfettişlerin, Yamagami’nin tabirlerinden dini bir kümeye gönderme yaptığı izlenimi edindikleri bilgisine yer verildi.

Diğer yandan, birtakım Japon haber kaynaklarında, Yamagami’nin polise verdiği sözde amacındaki kişinin bir dini kümenin üst seviye ismi olduğunu söylediği de sav edildi.

Saldırıda kullanılan el üretimi silahın 40×20 santimetre ebatında olduğunu açıklayan polis, zanlının Abe’nin programına internetten ulaştığını söylediğini aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.