Almanya’nın kapılarını mültecilere açan Merkel’e UNESCO Barış Mükafatı

Son birkaç yıldır Almanya’nın mültecilere bakışı, bilhassa Merkel periyodunda farklı bir seyir aldı.

Alman hükümeti, 7 yılda 1 milyondan fazla mülteciyi ülkesine almış olsa da ülkede kaybolan ve akıbeti bilinmeyen 10 bine yakın mülteci çocuk hakkında hala bilgi verebilmiş değil.

UNESCO Barış Ödülü’nün Merkel’e verecekler

Jüri lideri ve 2018 Nobel Barış Mükafatı sahibi Denis Mukwege, Fransa’nın başşehri Paris’te yaptığı açıklamada, “2015 yılında başta Suriye, Irak, Afganistan ve Eritre’den olmak üzere 1,2 milyondan fazla mülteciyi kabul etme konusundaki bahadır kararınız heyet üyelerinin tamamını etkilemiştir” dedi.

“Merkel, tarihe bir ders bıraktı”

Mukwege, Merkel’in sığınmacıları ülkesine kabul ederek “tarihe bir ders bıraktığını” da kelamlarına ekledi.

“Barışı sağlamak, tıpkı vakitte acı çekenlere kapı açmaktır”

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay da Merkel’in gayretlerinden övgüyle kelam ederek “Barışı sağlamak, birebir vakitte acı çekenlere kapıları açmaktır” diye konuştu.

Azoulay ayrıyeten, “Jürinin kararı, göçmenlerin ve sığınmacıların kabul edilmesinin merkezi bir mevzu olduğunu hatırlatmıştır” tabirini kullandı.

UNESCO Barış Mükafatı, 1989’dan beri veriliyor

Fildişi Kıyısı’nın eski Devlet Başkanı Félix Houphouët-Boigny adına verilen UNESCO Barış Mükafatı, 1989 yılından bu yana her yıl barışı teşvik etmek, araştırmak yahut garanti altına almak için özel gayret sarf eden bireylere, kuruluşlara yahut kurumlara dağıtılıyor.

Ödülün Merkel’e ne vakit takdim edileceği ise şimdi aşikâr değil. Angela Merkel 2005 – 2021 yılları ortasında Almanya’nın sekizinci Başbakanı olarak 16 yıl aralıksız vazife yaptı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.