Avrupa İlaç Kurumu’ndan Kovid-19’da ‘takviye doz’ uyarısı

Avrupa İlaç Kurumu, koronavirüsün son durumuna ait açıklamada bulundu. EMA yetkilileri, Kovid-19 ve aşılarla ilgili son duruma dair basın toplantısı düzenledi. EMA’nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, AB’deki birçok ülkenin, omicron varyantının yüksek oranda bulaşıcı mutasyonları tarafından yönlendirilen yeni bir Kovid-19 dalgası yaşadığını söyledi.

BA.4 ve BA.5 mutasyonlarının kıta genelinde baskın hale gelmesinin beklendiğini belirten Cavaleri, “Muhtemelen temmuz sonuna kadar başka tüm varyantların yerini alacaklar.” dedi.

Cavaleri, bu varyantların insanları virüsün evvelki tiplerinden daha fazla hasta ettiğine dair bir ispat olmamasına karşın, yaşlılar ortasında bulaşmalardaki artışın önemli hastalıklara dönüşmeye başladığını bildirdi.

Nisanda EMA’nın, 80 yaş ve üstü şahıslara ikinci bir aşı desteği almalarını tavsiye ettiğini anımsatan Cavaleri, AB’de 60-79 yaş ortasındaki şahıslara ve “her yaştan tıbbi açıdan savunmasız kişilere” ikinci destek dozlarının önerildiğini lisana getirdi.

Cavaleri, “Bu yeni dalga AB içinde yayılırken, savunmasız kümelerin korunmasını sürdürmek ve aşılamanın rastgele bir biçimde ertelenmesini önlemek temeldir.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.