Avustralya’da kurtarılan kaplumbağanın midesi plastik dolu

Kaplumbağayı tedavi eden veterinerler, hayvanın yediği plastiklerin bedenden atılmasının 6 gün sürdüğünü vurguladı.

Hayvanat bahçesinde tedavi altına alınan yeşil deniz kaplumbağası kıyıda bir kaya havuzunda sırtüstü yatarken bulundu. Taronga Hayvanat Bahçesi veterinerleri tarafından tedavi altına alındı.

Yetkililer, küçük hayvanın midesinde çok fazla plastik olduğunu, bunların bedenden atılmasının 6 gün sürdüğünü açıkladı.

Küçük kaplumbağanın plastik dışında hiçbir şey yemediğine dikkat çeken yetkililer, plastiklerin kıyılarda çok fazla ağır olduğunu ve yeni doğan hayvanların yalnızca bunları tükettiğine dikkati çekti.

MİKRO PLASTİKLER ARTIK İNSAN VÜCUDUNDA

Sivil toplum kuruluşları, tabiata atılan plastiklerin artık mikro seviyede insanların bedenlerinde bulunduğuna dikkat çekerek plastiğin okyanuslarda, denizlerde ve büyük göllerde bulunan en yaygın deniz çöpü çeşidi olduğunu vurguladı.

Maliyet açısından en ucuz unsur olan plastikler poşet, ambalaj ve şişe olarak kullanıldığı belirtilerek mikro seviyede insan bedenine girebildiği söz edildi.

2015 yılında oşinograflar, dünya çapında yüzey sularında yüzen 15 trilyon ile 51 trilyon ortasında mikroplastik parçacık olduğunu varsayım etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.