Bilim insanları acısız ve kansız dövme aleti yaptı

Son yılların moda akımlarından dövme ile ilgili dikkat alımlı bir gelişme bilim dünyasında yaşandı.

ABD’nin saygın üniversitelerinden Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde vazifeli bilim insanları, acısız ve kan akıtmadan dövme yapabilmenin yolunun bulunduğunu duyurdu. Geliştirilen teknikte mikroiğneler kullanıldığı belirtilirken gelişmiş tasarım sayesinde acı duyulmadığı ve rastgele bir kanama da olmadığı belirtildi.

Acısız ve kansız dövmeler bir bant gibisi sistemle çalışıyor.

Bilim insanları bu sistemin kozmetik ve medikal bakımın yanı sıra dövme yapılırken de kullanılabileceğini söyledi. Araştırmayı ve teknolojiyi geliştiren isimlerden olan Profesör Mark Prausnitz, “Tıbbi dövmelere erişimi artırmanın yanı sıra kozmetik dövme üretimini da kolaylaştırabileceğine inanıyoruz. Birçok insan dövme yaptırmayı seviyor ama kimileri da canının yanmasını istemiyor” dedi.

Prausnitz ve bilim insanları aşı geliştirmek için mikroiğneler üzerinde çalışırken bunların dövme imalinde da kullanılabileceğini fark ettiklerini söyledi.

Genelde cilde dakikada 50 ile 3.000 vuruş yaparak gerçekleşen dövmelerin bu sistem ile daha acısız ve daha süratli olmasının beklendiği de kayıtlara geçti. Geliştirilen sistemde her bir desen için özel bir şablon oluşturuluyor ve iğneler bu şablona yansıtılarak vücuda kazınabiliyor. Bu desenlerin rastgele bir formda, büyüklükte ve renkte olabileceği de belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.