Cari açığı düşürecek yatırımlara destek

EKONOMİ SERVİSİ – Varank, kritik teknolojilerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak üzere başlattıkları Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda önemli bir adımı daha geride bıraktıklarını söyledi.

Teknoparklar önemli

Varank, “Üretimde yapısal dönüşüm çağrımızın değerlendirme sürecini tamamladık. Büyüklüğü 2 milyar 700 milyon lira olan 21 projeyi destekleme kararı aldık. Bu projelerle CNC işleme tezgahlarından sınai robotlara, enjeksiyon makinalarından çelikten sürgülü valflara kadar birçok kritik ürün ve teknolojilere yönelik yatırımlar yapılacak. Yerli ve milli imkanlarla yapılacak üretimlerle dışa bağımlılık önemli ölçüde azalacak. Cari açığın azalmasına 16 milyar 500 milyon liralık katkı sağlanacak. Projelere bir an önce başlayarak bu önemli ürün ve teknolojileri ülkemize kazandırma noktasında ellerini çabuk tutmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi.

Bakan Varank, Türkiye’de sıfırdan, devasa bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi inşa ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu ekosistem küresel rekabetçiliğimizi artıran sayısız teknolojik ürün ve hizmetin geliştirilmesine imkan sağlıyor. Muğla’da da bu yönde büyük bir çaba görmek, bizleri gerçekten mutlu ediyor. Muğla Teknopark, ilimizin Ar-Ge kapasitesine, yenilikçiliğine hizmet eden önemli aktörlerden biri. Biliyorsunuz teknoparklar sanayinin rekabetçiliği ve üniversite sanayi iş birliği açısından emsalsiz bir yere sahip. Bakanlık olarak ülkemizin neresinde olursa olsun teknoparklara yapılan her yatırımın arkasında duruyoruz. Muğla Teknopark’a bugüne kadar sabit rakamlarla 21 milyon liraya yakın kaynak aktardık. Muğla Teknopark, ilimizin Ar-Ge ve inovasyonda bir cazibe merkezi olması noktasında lokomotif görevi görecek. Şu anda 26 firması ve yüzde 86’lık doluluk oranıyla bizlere gelecek adına büyük umut veriyor. Muğla yakaladığı bu ivme ile sanayideki kabiliyetlerini artıracak, ekonomisine güç katacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.