CHP’li Kaya, Aşık Veysel’in isminin okuldan kaldırılmasını meclis gündemine taşıdı

Sivas merkezde, 2001 yılında Aşık Veysel’in isminin verildiği okulun isminin Eğitim Bir-Sen’in Kurucu Genel Lideri Mehmet Akif İnan’ın ismi ile değiştirilmesini CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya meclis gündemine taşıdı.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in cevaplaması istemiyle verilen önergede “Sivas merkez Fatih Mahallesi’nde bulunan Aşık Veysel Ortaokulu, okulun yakınında yeni yapılan bir binaya taşınmış, yeni binaya Aşık Veysel ismi yerine AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in kurucu genel lideri Mehmet Akif İnan ismi verilmiştir. Aşık Veysel Ortaokulu binasına ise 2019 yılında öteki bir mahallede Fatih Anadolu Lisesi ismiyle açılan bir okul taşınmış ve okulun ismi da Fatih Şehit Muhammed Demir Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.” denildi.

Kaya, şu sorulara cevap istedi:

“Köy Enstitülerinde öğretmenlik yapmış olan Halk Ozanımız Aşık Veysel’in isminin hülle yolu ile okuldan silinmesinin nedeni nedir?

Ulusal Eğitim Bakanı olarak Aşık Veysel Ortaokulu’nun isminin değiştirilmesi sizi rahatsız etmemiş midir?

Ders kitaplarında yer verdiğimiz büyük ozanımız Aşık Veysel’in ismini hülle yoluyla okuldan kaldıran vilayet ulusal eğitim müdürünü vazifeden
alacak mısınız?

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen dışındaki sendika ya da konfederasyon kurucularının da isimleri okullara verilecek midir?” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.