Depremzedeler Kağıthane’deki iftar programında bir araya geldi

Kağıthane’de ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan; Kahramanmaraş merkez olmak üzere 11 ilde yaşanan depremlerden etkilenen depremzedeler için Ramazanın ikinci akşamında iftar verildi.

Kağıthane Belediyesi, depremzede vatandaşlar için iftar programı düzenledi. Belediyeye ait Merkez Mahallesi Kültür Merkezi’ndeki iftar programına 900’e yakın vatandaş katıldı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda dualar edildi, ardından ezanın okunmasıyla oruçlar açıldı. İftar programında çocuklar da unutulmadı. Çocukların Ramazanı güzel hatırlamaları ve moral için sahne etkinlikleri düzenlendi. Depremzede vatandaşlar iftar programı dolayısıyla birlik beraberlik ruhunun yaşatılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

“SİZLER İYİ,  BİZLERSE KÖTÜ TARAFINI GÖRDÜK”

Kahramanmaraş merkezden İstanbul’a çocuklarının yanına gelen Malik Aslan Türkiyeli, “Depremde ailemden 8 kişi öldü. Biraderim, ablam, eniştem… Allah rahmet eylesin. Ben deprem sırasında uyanıktım ve en üst kattaydım, bana bir şey olmadı. Ama alt katların hepsi gitmiş. İstanbul’a tek başıma geldim. Bu akşam burada depremzedelerle iftar yemeğindeyiz ama acılar henüz bitmedi. Sizler televizyonda iyi tarafı gördünüz, bizler ise kötü tarafını gördük. Onu da anlatmak istemiyorum. Paramparça insanlar… Yine Allah razı olsun. Ben kendime iş kuracağım. Daha önceden de zaten İstanbul’daydım. Allah yardım etsin” dedi.

“İSTANBUL’DA HERKES ÖLMEYECEK GİBİ DAVRANIYOR, HERKES AKILLI OLSUN”

Türkiyeli sözlerine şöyle devam etti:

“Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Yani insanın canı da malı da gidiyor, etrafındakiler gidiyor. Benim tanıdığım 50’den fazla ölen insan var ailenin haricinde. Onun için insanların biraz akıllı olması lazım. Özellikle İstanbul’da herkes ölmeyecek gibi davranıyor. Oraya giderse ölüm hemen yanı başındaymış.”

“ÖNÜNE GEÇEBİLECEĞİMİZ BÜTÜN ÖNLEMLERİN ALINMASINI İSTİYORUZ”

Depremin ardından Malatya’dan 2 kızı, eniştesi, görümcesi, kayınvalidesi ve eşiyle İstanbul’a geldiklerini belirten 41 yaşındaki Elif Yılmaz da “Bütün akrabalarla Malatya’yı tamamen boşalttık. Burada annem yaşıyor diye onun yanına geldik. 40 gündür de buradayız. Yani henüz ne yapacağımız belli değil. Bu akşam da depremzedelerle iftar sofrasındayız. Bu etkinlik çok güzel oldu. Allah razı olsun. Zaten Kağıthane Belediyesi de başlı başına büyük yardımlarda bulundu. Teşekkür ederiz. Diyecek bir şey yok. Allah ülkemize böyle acılar yaşatmasın. Önüne geçebileceğimiz bütün önlemlerin alınmasını istiyoruz. Başka hiçbir şey diyemeyiz. İçimiz, yüreğimiz yandı. Evleri yıkılanlar, ölenler… Boğazımızda düğümleniyor, bir şey diyemiyoruz” şeklinde konuştu.

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin de orucunu depremzede vatandaşlarla açtı. İftar sofralarını tek tek gezen Başkan Öztekin her bir aileyle birebir görüşerek talep ve önerilerini değerlendirdi.

“MALATYA BATTALGAZİ’DE HER GÜN BİN KİŞİLİK İFTAR YEMEĞİ VERİYORUZ”

Başkan Öztekin, “Türkiye olarak bu afeti de milletçe aşacağımıza inanıyorum. Yardımsever hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi daim etsin. Yalnızca Türkiye tarihinin değil, dünya çapındaki en büyük afetlerden birini yaşıyoruz. Yaşanan deprem felaketi sonrası devlet ve millet el ele omuz omuza vererek; depremzede vatandaşlarımızın yardımına koştuk. Kağıthane Belediyesi olarak düzenlediğimiz yardım seferberliğinde 100 tıra varan acil ihtiyaçları bölgeye ulaştırdık. Şu an acil ihtiyaçların başında gelen konteyner ve ekmek fırınlarımızı afetzede vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Bölgenin yeniden imarı için var gücümüzle sahadayız.  Bölgenin salgın hastalıklardan korunması için temizlik çalışmalarını üstlendik. Yaralı vatandaşlarımızın hastaneye nakillerini sağlamak üzere ambulanslarımızı ve sağlık ekibimizi görevlendirdik. Kağıthane Belediyesi, çalışanları ve meclis üyeleri olarak; “Türkiye Tek Yürek” yardım programına depremzedeler için 10 milyon lira destekte bulunduk. Malatya Battalgazi’de her gün bin kişilik iftar yemeği veriyoruz. Şu mübarek Ramazan gününün hürmetine Rabbimden bizlere bir daha böylesi acılar yaşatmamasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir