Hisarcıklıoğlu açıkladı: 150 milyarlık yeni KGF geliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Lideri (TOBB) M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının muhtaçlık duyduğu kredi muhtaçlığına takviye olmak gayesiyle 150 milyar TL’lik kredi garanti fonu paketinin önümüzdeki günlerde açıklanmasını beklediklerini kaydetti.

GEREKLİ YERLERE İLETİYORUZ

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) haziran ayı olağan meclis toplantısının konuğu olan Hisarcıklıoğlu, pandemi kurallarında etkin rol alarak Türkiye’nin bu süreci daha az hasarlı atlatmasına katkı koyduklarını söyledi. Kurdukları haberleşme kanalı sayesinde ulaşan raporları ilgili bakanlarla, gerektiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile paylaştıklarını kaydeden Hisarcıklığoğlu, “Sıkıntılar var, bunların hepsini biliyorum. Kapalı toplantılarda görüşüyoruz. Anayasa’nın bana verdiği yetkiye dayanarak, hükümete anlatıyorum. Meselelerinizi toplantıları takip ediyorum. Döviz, kredi, yüksek girdiler, artan enflasyon, işletme sermeyesi muhtaçlıkları, hepsini biliyoruz. Gerekli yerlere iletiyoruz” dedi.

YENİ DAYANAK PAKETİ HAZIRLANIYOR

150 milyar TL’Lik yeni bir KGF dayanak paketinin hazırlandığı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, “Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Ticaret, Sanayi, Güç, Maliye, Tarım, Çalışma Bakanlarımızla biraraya geleceğiz. Sizlerin lisana getirdiği mevzuları bu iktisat şurasında aktaracağız. Kredi garanti fonu dayanaklı bir kredi paketini inşallah hükümet bizlere duyuracak” dedi.

Hisarcıklıoğlu ayrıyeten TOBB’un bir meslek örgütü olduğuna dikkat çekerek, “Sivil toplum örgütü değiliz. Ortadaki farkı düzgün anlamamız gerekiyor. Bizim sistemimiz ahilikten geliyor. Demokraside anayasa var. Bunun çerçevesinde dışına çıkıp hareket edemeyiz. Bizim misyonumuz bu problemleri yetkili yerlere iletmek” diye konuştu.

TOBB’un Aliağa Karma ve Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa ettirdiği meslek lisesinin tamamlandığını, İzmirli oda liderlerinden gelen talepler doğrultusunda 7 ilçede daha okul inşa ederek eğitime katkı sunmayı sürdüreceklerini tabir eden Hisarcıklıoğlu, “İzmir’de bulunan 7 sanayi bölgemize 7 tane daha okul kazandıracağız. Hangi işe girerseniz girin, kar da var ziyan da. Tek bir yerde yüzde 100 kar var. O da eğitime yapılan yatırımlarda. İnşallah bizim eğitime yapacağımız yatırımlar ile Türkiye’de kazanacak” dedi. Hisarcıklıoğlu, ayrıyeten İzmir’de ortaya çıkan işbirliği ve ahengin örnek olduğunu belirterek, EBSO Lideri Seçkin Yorgancılar ile 9 yıl TOBB idaresinde büyük bir ahenk içinde çalıştıklarını tabir etti. İş dünyası temsilcilerine ortalarındaki birlik ve beraberliği devam ettirme davetinde bulundu.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.