Hollanda’da hırsızlar 2 haftada 6 ATM patlattı

Polis, yaptığı açıklamada, Amsterdam’ın Osdorp bölgesindeki bir ATM’nin hırsızlar tarafından patlatılması sebebiyle yangın çıktığını ve ATM’nin bulunduğu binada önemli hasar meydana geldiğini bildirdi.

Açıklamada, önlem hedefli etraftaki 20 meskenin boşaltıldığı, görgü şahitlerinin beyanlarına nazaran sabah 05.00 sularında üç sefer art geriye patlayıcı sesi duyulduğu belirtildi.

Patlamanın akabinde siyah giysili 2 şüphelinin motorla olay yerinden uzaklaştığı söz edilen açıklamada, şüphelileri yakalama çalışmalarının devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, Schiedam kentinde de 05.30 sularında bir marketin içerisindeki ATM’nin hırsızlar tarafından patlatıldığı, şüphelileri arama çalışmalarının başladığı kaydedildi.

Polis, patlayıcıyla yapılan ATM hırsızlıklarının arttığına dikkati çekerken, Amsterdam’da son iki haftada altıncı, temmuzdan bu yana onuncu ATM patlatma olayı meydana gelmiş oldu.

Ülkede 2019’da ATM’lerin büyük çoğunluğu artan hırsızlık olayları nedeniyle bir mühlet saat 23.00 ile 07.00 ortasında kullanım dışı bırakılmıştı. Semt sakinlerinin güvenliği için de birtakım ATM’lerin yerleri değiştirilerek daha inançlı bölgelere taşınmıştı.

Bu yıl prestijiyle ülkedeki üç büyük banka olan ING, ABN Amro ve Rabobank, ortak ATM’lerin kullanıldığı bir sisteme geçerek ATM sayısında azalmaya gitmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.