İçişleri Bakanı Soylu’dan dikkat çeken açıklama: İBB beni zoom’layarak izlemiş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, muhalefet cephesinden periyot devir yapılan “izleniyoruz” açıklamalarına reaksiyon gösterdi ve “Kendileriyle ilgili gayri yasal bir tek şeyi ispat etsinler bir gün siyasette kalan namerttir” dedi.

“BUNLARI ORTAYA ATAN DEDİKODUCUDUR”

Soylu, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu. Muhalefete reaksiyon gösteren Soylu, şunları söyledi:

6 yıldır İçişleri Bakanıyım, kendileriyle ilgili gayri yasal bir tek şeyi ispat etsinler bir gün siyasette kalan namerttir lakin bunu ispat edemeyen de namerttir. O denli bir şey olur mu? Kendi beceriksizliklerini iftira ile örtmeye çalışıyorlar. Vatanseverler ve kendilerinin içlerindeki çatışmalardan bu bilgi geliyor. Bizim işimiz ana muhalefeti takip etmek mi? Hepsi bizden müdafaa ister, polis ister. Hangisinde bu türlü bir şey çıktı, bu türlü bir şey olabilir mi? Bunu ortaya atanlar dedikoducular ve iftiracılardır.

“BENİ ZOOM’LAYARAK İZLEMİŞLER”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) kendisini “izlediğini” söyleyen Soylu, bununla ilgili bir kişinin misyondan atıldığını tabir etti:

İstanbul Emniyeti bir olayı aydınlatmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kamera merkezine girdiğinde, beni izlediklerini fark ediyor. İstanbul’da çalıştığım Balat’taki bir deniz polisi karakolunu izledikleri anlaşılıyor. Konuklarım geliyor; konuklarımı kapıda karşılarım ve gönderirim. Bunun üzerine düştük; mülkiye müfettişi, polis müfettişleri görevlendirdik. İmajları izlediler. Beni bilerek, zoom’layarak izlemişler. Cürüm duyurusunda bulunduk, belgeyi mahkemeye ilettik. Bunları belirleyince, evrak mahkemeye gidince Büyükşehir Belediyesi de kendilerince bir iç soruşturma başlatmış. Bir kişiyi belirlemiş, işten atmışlar.

KAMUYA AÇIK ALANLARI GÖREN KAMERALARA DÜZENLEME

Soylu, kamuya açık alanları gören kameralarla ilgili düzenleme yapılacağını söyledi. İçişleri Bakanı’nın tabirleri şöyle:

“İçişleri Bakanlığı olarak Ferdî Dataları Müdafaa Şurası, Yüksek Yargı ve Adalet Bakanlığı ile çalışma yaparak MOBESE ve güvenlik kameralarıyla ilgili yönetmelik hazırladık. Özel işyerleri, konut, site üzere yerlerdeki kamuya açık alanları gören kameralara yönelik bir standart geliyor.

O denli kameralar gördük ki otellere dönmüş, insanların gece giyinmesini, soyunmasını takip ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarını takip eden kameralar var. Artık standart getirilecek, yeni yönetmelik hazırladık. Türkiye’de özel hayatı koruyan, lokal idarelerin sorumluluklarını ortaya koyan, meskenlerde şahsî kameraların nasıl kullanacağı ölçülerini de getirerek, hayatın olağan akışı içerisinde nasıl olması gerektiğini ortaya koyan, çok ayrıntılı bir yönetmelik çıkarıyoruz. Yeni bir sistem kuruyoruz, şura getiriyoruz. Valiyi bu konseyin başına getiriyoruz. Kurallar aşikâr, hukuka uygun, özel hayata azami itina gösterilecek.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.