İngiltere’nin Rusya planı ortaya çıktı: Dikkat çeken Türkiye ayrıntısı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası buğday fiyatları 14 yılın tepesine çıkarken, ABD’nin akabinde İngiltere’de tahıl ihracatını yine başlatmak için harekete geçti. İngiltere’nin birtakım NATO ülkelerinin de yer aldığı bir plan üzerinde çalıştığı açıklanırken, planda dikkat çeken Türkiye ayrıntıları yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası buğday fiyatları 14 yılın doruğuna çıkarken, İngiltere Ukrayna bandrollü tahıl taşıyan yük gemilerini korumak için harekete geçti.

İngiltere’nin Ukraynalı tahıl taşıyan yük gemilerini korumak için Karadeniz’e savaş gemileri gönderme konusunda müttefikleriyle görüştüğü aktarıldı. İngiliz The Times gazetesi, İngiltere’nin bu atılımla, Odesa’dan İstanbul Boğazı’nda “koruyucu koridor” oluşturarak Rusya’nın ablukasını haftalar içinde kırmayı hedeflediği yazdı.

Geçtiğimiz günlerde ABD, Rusya’nın limanlar üzerindeki ablukasını kırmak ve yaklaşmakta olan bir besin krizini engellemek için Ukrayna’ya uzun menzilli gemi savar füzeler gönderme planı üzerinde çalıştığını da açıklamıştı.

BİRTAKIM NATO ÜLKELERİ İLE DE GÖRÜŞÜLÜYOR

İngiltere’nin gündeme getirdiği Boğaz’dan Odesa’ya koridor projesi ile ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’un kimi NATO ülkelerinin kapısını çaldığı da aktarıldı. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis da tahıl ihracatına bağımlı ülkelerin de planda yer almasını beklediklerini açıkladı.

Liz Truss

Koalisyonda buğday kıtlığından en çok etkilenen ülke olan Mısır’ın da yer alması bekleniyor.

İngiltere, operasyon kapsamında, limandaki ve bölgedeki mayınların temizlenmesini Ukrayna’yı Rus saldırısından korumak için daha uzun menzilli silahlar sağlamayı hedefliyor.

Dün ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Danimarka’nın 20 ülke tarafından kabul edilen bir güvenlik paketinin modülü olarak kıyılarını savunması için Ukrayna’ya bir zıpkın fırlatıcı füzeler göndereceğini açıkladı.

RUSYA’NIN KARADENİZ’DEKİ HAKİMİYETİNİ SONLANDIRMAK İSTİYOR

Yaklaşık 200 mil menzile sahip gemi savar füzeler, Ukrayna’nın limanlarını ve Karadeniz’in kuzeybatı kesitini ablukaya alan Rus gemilerinin amaç alınmasına imkan sağlayacak. Ukraynalı yetkililere nazaran, şu anda hali hazırda, Rusya’nın Karadeniz’de altı gemisi ve iki denizaltısı bulunuyor.

Biden idaresi Zıpkınları Ukrayna’ya göndermek için harekete geçti

Litvanya Dışişleri Bakanı Landsbergis, Rusların Ukrayna’nın tahıl ihracatına sekte vurmasından ötürü karayolu yahut demiryolu üzere alternatiflerin konuşulduğunu lakin bunların kâfi olmayacağını açıkladı. Bu yüzden ülkeler, en yeterli yolun, Karadeniz’den geçtiğine inanıyor.

İngiltere’nin planı ile Karadeniz’e konuşlandırılan gemi ve uçaklar sayesinde, Ukraynalı hububat gemileri Odesa limanından çıkıp İstanbul Boğazı’na ulaşabilecek.

‘GÜVENLİ BİR KORİDOR ÜZERİNDE MUAHEDEMİZ GEREKİYOR’

Truss, “Yapmamız gereken, bu global besin güvenliği sıkıntısıyla uğraş etmek. İngiltere, tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için acil bir tahlil üzerinde çalışıyor” dedi.

Diplomatik bir kaynak, Odesa’dan hububat taşıyan gemilere eşlik etmek için savaş gemileri gönderilmesinin memleketler arası kamuoyunda desteklediğini söyledi.

Ukrayna önderi Volodimir Zelenskiy, “ABD, AB ve İngiltere dahil olmak üzere müttefiklerle görüşme halinde olduklarını söyledi. “Güvenli bir koridor üzerinde muahedemiz gerekiyor. Baltıklarla limanlarını kullanma konusunda konuşuyoruz” dedi.

‘RUSYA’NIN MÜSAADESİ OLMAZSA…’

Fakat ismi açıklanmayan ve The Times’a konuşan üst seviye bir yetkili, birinci evvel Rusya’nın bu türlü bir operasyonu kabul etmesi gerektiğini söyledi. Yetkili, “Bunu Rusya’nın müsaadesi olmadan denemek ve yapmak, yeni bir olay çıkması riskini artıracaktır” dedi.

Moskova idaresi, şimdiye kadar gemilerin Odesa’dan ayrılmasına müsaade verilmesi talebini reddetti. Yetkili, Rusların gemilerin ayrılmasına müsaade verecek bir operasyonu kabul etmesi halinde, yaptırımların yine müzakere edilmesi üzere “bir çeşit geri dönüşün bekleneceğini” söyledi.

Yetkili, operasyonun mayınlar ve abluka nedeniyle riskli olacağını da kelamlarına ekledi. Rus deniz kuvvetlerinin kıyıdan uzak olmasına karşın bölgeyi hassas füzelerle denetim ettiği vurgulandı.

“TÜRKİYE GARANTİ VERMEK ZORUNDA”

Ayrıyeten, Türkiye’nin gemilerin inançlı bir halde geçebileceğine dair bir garanti vermek zorunda kalacağı vurgulandı. Ukrayna’nın işgalinden sonra Ankara idaresi, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nı tüm savaş gemilerine kapatmıştı.

Ukrayna Başbakan yardımcılarından Yulia Svyrydenko, İngiltere merkezli BBC’ye yaptığı açıklamada, dünyanın deniz limanlarının ablukasının kaldırılmasına yardım etmesi gerektiğini ve askeri araçların bu noktada gerekli olabileceğini ima etti. Svyrydenko, “Bu gemileri ihraç edebilmek için ortaklarımızdan garantiye gereksinimimiz var. Savunma ve güvenlik için. Gemileri ülkeden çıkarabilmek için. Elbette bir defa değil, daima olarak.” dedi.

Avrupa’nın ekmek sepeti’ olarak isimlendirilen Ukrayna, her yıl büyük ölçülerde besin üretiyor Dünyanın arpa ve kolza tohumunun beşte biri, global buğday arzının onda biri ve dünyanın ayçiçeği tohumunun yarısı Ukrayna’dan karşılanıyor.

MİLYONLARCA TON TAHIL BEKLİYOR…

Milyonlarca ton tahıl şu anda ülke limanlarında ihracat için beklerken, dönem hasadıyla birlikte bu tahıllara milyonlarca ton yenisi eklenecek…

Stokların bir türlü ihraç edilmemesi dünya besin fiyatlarında önemli bir artışa neden olurken, kıtlık ikazlarına da yol açmıştı.

Ukrayna, geçtiğimiz haftalarda limanların Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen 20 milyon ton buğday bulunduğunu açıklamıştı. Avrupa Birliği Komitesi da bunun üzerine Ukrayna’ya takviye vereceklerini duyurarak bir dizi aksiyon planı açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.