İran hava kirliliğiyle uğraş ediyor: Birçok kentte okullar tatil

İran devlet televizyonuna nazaran, Tahran dahil olmak üzere ülke genelinde birçok kent, batıdan gelen kuvvetli rüzgarlarla taşındığı belirtilen toz katmanlarından kaynaklı hava kirliliğiyle gayret ediyor.

Hava kirliliğine karşı alınan tedbirlere ait açılama yapan Tahran Valisi Muhsin Mansuri, “Tahran Eyaleti Hava Kirliliği Acil Durum Komitesinin kararına nazaran, devlet kurumları, okullar ve üniversiteler yarın tatil edildi” dedi.

Mansuri, Tahran’daki bankaların ise tatil edilmediğini minimum işçiyle hizmet vereceğini söyledi.

BİRTAKIM BÖLGELERDE 493 MİKROGRAM/METREKÜP DÜZEYİNDE

Tahran Kent Kurulu Sıhhat, Etraf ve Kentsel Hizmetler Kurulu Lideri Mehdi Pirhadi de Tahran’ın kimi bölgelerinde hava kirliliğinin 493 mikrogram/metreküp düzeylerinde seyrettiğini bildirdi.

Öte yandan Elburz’da devlet kurumları, okullar ve üniversiteler tatil edilirken Kazvin, Huzistan ve Kum kentlerinde de tüm eğitim kademelerine bağlı kurumların yarın kapalı olacağı duyuruldu.

Hava kalitesi endeksinde bir metreküp hava içindeki partikül unsura (PM10) nazaran belirlenen pahalar şöyle sıralanıyor:

0-50 ortası “temiz hava” (yeşil), 51-100 “orta” (sarı), 101-150 “hassas” (turuncu), 151-200 “sağlıksız” (kırmızı), 201-300 “çok sağlıksız” (mor), 301-500 “tehlikeli” (kahverengi).

Dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında birinci 3 kent ortasında yer aldığı belirtilen Tahran’da bu nedenle eğitim kurumları sık sık tatil ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.