İsrail-Filistin savaşından son dakika: İsrail’den “böylesini beklemiyorduk” itirafı

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1200 Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 1300 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

11.09: İsrail Enerji Bakanı, Hamas’ın kaçırdığı İsrailliler evlerine dönene kadar Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Gazze’deki insani duruma işaret ederek, “En zor durumdakilere temel malzemeler ulaştırılmalıdır.” ifadesini kullandı.

İSRAİL’DEN “BÖYLESİNİ BEKLEMİYORDUK” İTİRAFI

10.53: İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden başlatılan Hamas saldırılardan önceki gece (operasyonun başladığı 7 Ekim öncesini kastediyor) birtakım hazırlıklar olduğu yönünde istihbarat işaretleri aldıklarını ancak böylesi bir saldırı için somut istihbarat uyarısı olmadığını söyledi. Hagari, “Bu olayla ilgili somut bir istihbarat uyarısı yoktu. Böyle bir olayı kavrayamadık. Bir önceki gece bazı istihbarat işaretleri vardı ama böylesi bir hamlenin değil. Her şeyi derinlemesine araştıracağız.” diye konuştu.

İLK YARDIM GAZZE’YE ÇIKTI

10.11: Ürdün devlet televizyonu, Gazze’ye yönelik ilk yardım malzemelerini taşıyan uçağın gönderildiğini açıkladı. Ürdünlü yetkili, yardımın Refah sınır kapısına gideceğini ve izin çıkması durumunda Gazze’deki yetkililere aktarılacağını söyledi.

09.40: İsrail devlet televizyonu KAN, Gazze’den düzenlenen saldırılarda hayatını kaybeden İsraillilerin sayısının 1300’e ulaştığını duyurdu. Yaralı sayısı ise 3 bin 300.

İSPANYA’DAN FİLİSTİN KARARI, İSRAİL’E KINAMA

09.30: İsrail’i açık açık kınayan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İspanya’nın bu yıl Filistin’e destek için ayırdığı 8 milyon euro’luk bütçenin yanı sıra, 1 milyon euro’luk bir insani yardım paketini daha onayladığını açıkladı. Bakan Albares, Kudüs Belediye Başkanı Yardımcısı Fleur Hassan-Nahoum’un, İspanya ve Avrupa Birliği’nin (AB) gönderdiği yardımların bölgenin barış ve güvenliğine katkıda bulunmadığı iddialarına da karşı çıkarak, bu konunun AB düzeyinde kapsamlı bir şekilde incelendiğini ve tüm üye devletlerin paranın istenilen yere gittiği konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Albares, “İspanya’nın veya AB’nin tek bir kuruşunun, Filistin halkına yardımdan başka bir yere gitmesine asla izin vermem.” dedi. Hem Hamas’ın hem de İsrail’in saldırılarını kınayan Albares, “İsrail’i sivilleri hedef almamaya ve uluslararası hukuka uymaya” davet etti.

ABD SAVAŞ GEMİSİ SAVAŞ BÖLGESİNE GELDİ

09.06: ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarından sonra Doğu Akdeniz’e yönlendirme kararı aldığı USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubunun bölgeye ulaştığını bildirdi. Austin, İsrail’e destek verdiklerini ifade ederek, “USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubu Doğu Akdeniz’e varmıştır. Ayrıca ABD’nin bölgedeki savaş uçakları filosunu da genişlettik. ABD Savunma Bakanlığı gerektiğinde ilave askeri unsurları konuşlandırmaya hazırdır.” dedi.

TÜRKİYE ESİRLER İÇİN DEVREDE

08.43: İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Türkiye’nin Hamas’ın elindeki sivil esirlerin bırakılması için müzakere yürüttüğünü belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla devletin ilgili kurumları bu süreci yönetiyor.” dedi.

08.12: İsrail ordusu, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın saldırıya geçtiği 7 Ekim sabahından bu yana öldürülen askerlerinin sayısının 220 olduğunu açıkladı. İsrail’de toplam can kaybı ise 1200.

BLINKEN CUMA GÜNÜ ABBAS İLE GÖRÜŞECEK

07.50: Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin El-Şeyh’e göre, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşecek. Blinken’in, Hamas saldırılarının ardından ülkeye ve halkına verdiği desteği göstermek amacıyla önümüzdeki birkaç saat içinde İsrail’e varması bekleniyor. Filistinli yetkili ayrıca eski adıyla Twitter olan X’teki bir gönderide, Abbas’ın Perşembe günü Amman’da Ürdün Kralı Abdullah ile görüşeceğini bildirdi.

TRUMP’TAN NETANYAHU’YA ELEŞTİRİ: HAZIR DEĞİLDİ

07.30: 2024’te Beyaz Saray’a dönmeyi amaçlayan eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ölümcül Hamas krizini yönetme biçimi nedeniyle eleştirdi. Trump, “Hazır değildi. Kendisi hazırlıklı değildi ve İsrail de hazırlıklı değildi. Ve Trump yönetimi olsaydı hazırlıklı olmalarına gerek kalmazdı.” dedi.

07.06: Birleşmiş Milletler, İsrail bombardımanları nedeniyle Gazze’de yerinden edilenlerin sayısının 340 bin kişiyi geçtiğini duyurdu. Durumun tehlikeli olduğunu vurgulayan BM, insani ateşkes çağrısı yaptı.

BATI ŞERİA’DA ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

06.40: İşgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin ve Kalkilya kentlerinde Filistinliler ile İsrail güçleri arasında yeniden çatışmalar çıktı.

GAZZE’DE CAN KAYBII 1200’E YÜKSELDİ

06.37: Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail’in hava saldırılarında vedat edenlerin sayısının 1200’e yükseldiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca, saldırılarda yaklaşık 5 bin 600 kişinin yaralandığını bildirdi.

İSRAİL’DEN YENİ HAVA SALDIRILARI: 3 BÖLGE VURULDU

06.35: İsrail’in son saldırıları Gazze’nin merkezindeki El Sabra mahallesi, güneydeki Han Yunus kenti ve Şeridi’nin batı kesimlerine yoğunlaşıyor. Daha önce saldırıya uğrayan El Karama mahallesi de geçtiğimiz saatlerde vuruldu.

BEYAZ SARAY’DAN BIDEN’IN SÖZLERİNE DÜZELTME

04.21: Beyaz Saray, Başkan Joe Biden ve diğer ABD’li yetkililerin Hamas’ın İsrailli çocukların kafalarını kestiklerini görmediklerini veya bağımsız olarak doğrulamadıklarını açıkladı. Açıklama, Biden’ın “Amerikalıların neler olduğunu görmesi önemli. Bunu uzun zamandır yapıyorum. Teröristlerin çocukların kafalarını kestiği fotoğrafları göreceğimi, doğrulayacağımı hiç düşünmezdim.” sözlerinin ardından geldi. Beyaz Saray sözcüsü, başkanın yorumlarının Netanyahu’nun sözcüsünün iddialarına ve İsrail’den gelen basında çıkan haberlere dayandığını söyledi. Al Jazeera bu gelişmeyi ‘geri adım’ olarak nitelendirdi.

“HAMAS DENEN ŞEYİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

03.09: Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ı yok etme sözü verdi. İsrailli Bakan, “Hamas denen şeyi ortadan kaldıracağız. Hamas yeryüzünden silinecek. Var olmaya devam etmeyecek. İsrailli çocukların öldürüldüğü ve hepimizin kendi işimize baktığı bir durum olmayacak.” dedi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx