İsrail’e Mescid-i Aksa etrafındaki hafriyatlar nedeniyle ikaz

Mescid-i Aksa’nın idaresinden sorumlu Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Tarihi Eserler Kurumu ve yerleşimci Elad örgütünün bir müddettir Mescid-i Aksa civarında yürüttüğü kazıları ve kuşkulu, saklı kapaklı hareketleri büyük bir ciddiyetle takip ediyoruz.” tabirlerine yer verildi.

Kazıların, bilhassa Mescid-i Aksa bitişiğinde güney ve batı taraflarında, Burak Duvarı ve Emevi Sarayları alanlarında yürütüldüğü kaydedildi.

Bir küme emekçinin, bir müddettir buldozerler ve hafriyat makineleriyle kuşkulu bir formda çalıştığının gözlendiğine işaret edilen açıklamada, “mabedin güney surlarının bitişiğindeki duvar kenarına toprak ve molozların atıldığı, oyuklar açıldığı ve yapılan hafriyatları gizlemek maksadıyla geçiş koridorlarının boşaltıldığı” belirtildi.

İdare, açıklamasında, “vakıf niteliğindeki bu tarihi yerlerin tarihi ve dini özelliğine ziyan verme, tahrip etme ve değiştirmeye devam edilmesine” karşı uyardı.

Açıklamada ayrıyeten, Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıfların tüzel olarak Ürdün’e bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin himayesinde bulunduğu hatırlatıldı.

Buna nazaran Vakıflar Yönetimi, “Kudüs’teki İslami ve Hristiyan kutsal yerlerinin hamisi” sıfatıyla, Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah’tan, Mescid-i Aksa’daki bu tehlikeli durumu durdurmak için direkt müdahale etmesini” istedi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların birinci kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün ortasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına nazaran Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin himayesinde bulunuyor.

İsrail, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında ve etrafında, kelamda Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu savıyla hafriyat çalışmaları yapıyor.

Ayrıca, daha evvel Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin müsaadesi dahilinde Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden İsrailli Museviler, 2003’ten bu yana Vakıflar Yönetiminin egemenliğini ihlal eden İsrail’in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar Yönetimi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu tıp girişleri “baskın” olarak nitelendiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.