İzmir’in yanan alanları yeşillendi!

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde İzmir, Muğla, Kütahya, Denizli, Çanakkale, Balıkesir ve Antalya’da geçmiş yıllarda yanan alanların yandıktan sonraki ve mevcut durumlarının fotoğraflarını paylaştı. Paylaşımda, İzmir’de 2009 yılının ağustos ayında yanan 956 hektarlık Seferihisar Doğanbey yangını ve 2017 yılının nisan ayında yanan 98 hektarlık Foça Kızıldağ yangını yer aldı. İki alanın yangından sonra ve yakın vakitte çekilen fotoğrafları sevindirdi. İzmir Orman Bölge Müdür Zafer Derince, Seferihisar’daki yanan alana 800 bin adet, Foça’daki yanan alana da 120 bin adet fidan dikildiğini söz etti.

Yangına güçlü cinsler de dikildi

Rastgele bir alan orman yangını sonucunda ziyan gördüğünde çabucak o alanda çalışmalara başladıklarını vurgulayan Derince, yaptıkları çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Önce, hangi tıp fidanların dikileceği, hangi formülle alanın yeşillendirileceği konusunda planlama yapıyoruz. Planlamalar sonucunda sahayı boşaltıyoruz ve fidan dikimi ve doğal gençleştirme metotlarıyla alanı ağaçlandırıyoruz. Örneğin 2009 yılında Seferihisar Doğanbey’de yangın çıkmıştı. Bu yangın sonucunda 956 hektarlık ziyan görmüş alanı çabucak boşalttık, sürdük ve 800 bin adet fidan diktik. Şu anda o alan yeşillenmiş vaziyette. Hatta fidanları diktiğimizde onları mukadderatlarına de terk etmiyoruz. 5 sene boyunca bir çocuk yetiştirme hassasiyetiyle çapalıyoruz, otlarını alıyoruz, üzerine baskı yapan farklı çeşitler varsa onları da kesiyoruz. Kendi biyolojik bağımsızlığına erinceye kadar bakımlarını yapıyoruz. 2017 yılında da Foça Kızıldağ mevkiinde bir yangın oldu. Yangında, 98 hektarlık alan ziyan gördü. Tıpkı halde bu yangında da planlamacı arkadaşlarımız faaliyete geçti ve çalışmaları yaptı. Burada değişik tiplerde 120 bin adet fidan diktik. Bu fidan dikme çalışmalarını yaparken, bundan sonraki yangınlarda yol kenarından gelebilecek yangınlara da cephe oluştursun diye yangına daha güçlü tipleri diktik. Böylelikle hem yangına dirençli ormanlar oluşturuyoruz hem de ormanları eski haline getirmeye çalışıyoruz” bilgisini verdi.

“Vatandaşlarımız siteden görebilir”

Bir alan yandığında, o alanda yalnızca ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığını kaydeden Derince, “Vatandaşlarımız şunu bilsin ki; yanan orman alanlarının 1 santimetrekaresi dahi öbür bir hedefle kullanılamaz. Münasebetiyle yanmış her alan ağaçlandırılıyor. Orman Genel Müdürlüğümüzün sitesinde de bunu vatandaşlarımız görebilir. Alanın yanmadan evvelki hali, yandıktan sonraki hali ve sonrası mevcut. Foça ve Seferihisar örneklerinde olduğu üzere yanan her alanı ağaçlandırıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Uzun vakit alıyor”

Derince, orman yangınlarını tedbire maksatlı da vatandaşlara şu ihtarlarda bulundu: “Ormanlar ülkemizin akciğerleri. Yangın söndürmekten çok evvel yangının çıkmaması değerli. Bu da vatandaşlarımızla işbirliği içerisinde olmamıza bağlı. Münasebetiyle vatandaşlarımız bağ bahçe paklığı yaparken, piknik yaparken, sigara içerken dikkatli olmalı. Bağ bahçe paklığı ateşle yapılmamalı. Yanıcı unsur ve yangına sebebiyet verecek izmarit üzere hususları yüzeysel fırlatmamalılar. Pikniklerin de piknik için ayrılmış alanlarda yapılması gerekiyor. Vatandaşlarımız rastgele bir yangın yahut duman gördüklerinde 112 yahut 177 çizgilerinden ihbarda bulunabilir. Ormanlarımız çok büyük emekle yetiştiriliyor. Yandıktan sonra eski haline getirmek için uzun vakit gerekiyor.”

Gölet ve havuz uyarısı

Öte yandan helikopterlerin yangın söndürmek için kullandığı gölet ve havuzlara vatandaşların girmemesi konusunda kıymetli bir ikazda daha bulunan Derince, “Helikopterlerimizin yangın söndürmede kullandığı gölet ve havuzlar var. Vatandaşlarımız can güvenlikleri açısından katiyen bu havuzu kullanmasın. Bu havuzlarımız yüzmeye, serinlemeye dönük müştemilatı olmayan havuzlardır. Can güvenliği açısından çok risklidir. Alanda oluşan yosunlar nedeniyle içerisine giren çıkamıyor ve can kayıpları oluşabiliyor. Öte yandan bu havuzlarımız yüzmek için hijyenik değil. Yalnızca yangın söndürmek için kullanılan alanlar” kelamlarına yer verdi.

Seferihisar yangını

Seferihisar Doğanbey mevkiinde, 10 Ağustos 2009’da başlayan ve 17 saat sonra söndürülebilen orman yangınının izleri silindi. Yanan 956 hektarlık orman alanına kızılçam, fıstık çamı, servi üzere tipler ile aromatik bitkilerden oluşan 800 bin adet fidan dikildi.

Foça yangını

Foça ilçesi Kızıldap mevkiinde, 17 Nisan 2017 günü çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın tesiriyle büyümüş, İzmir Orman Bölge Müdürlüğünün 50 adet arazöz, 15 adet birinci müdahale aracı, 10 adet su ikmal aracı, 5 dozer, 1 uçak, 200’den fazla işçi ile müdahale ettiği yangın, 24 saatte denetim altına alınabilmişti. Toplam 98 hektarlık orman alanının ziyan gördüğü yangından sonra bölgeye 36 bin adet fıstık çamı, 83 bin adet kızılçam, 300 adet akasya ve 100 adet alyantus fidanından oluşan toplam 120 bin adet fidan dikildi. Yanan alanın 27 hektarlık kısmına ayrıyeten bal ormanı da tesis edildi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.