“Kabile leydisi” Draupadi Murmu Hindistan’ın 15. cumhurbaşkanı oldu

Hindistan Parlamentosu’nda milletvekillerin 18 Temmuz’da yaptıkları oylamanın sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, “kabile leydisi” olarak anılan 64 yaşındaki Murmu seçim yarışından galip çıktı.

Ülkede eski Cumhurbaşkanı Pratibha Patil’den sonra bu koltuğa oturan ikinci bayan olarak vazife alan Murmu için 25 Temmuz’da yemin merasimi düzenlenmesi planlanıyor.

– HİNT SİYASETİNDE BİRİNCİLERE İMZA ATABİLİR

Bugüne kadar BJP’de üst seviye vazifeler alan Murmu, 21 Haziran’da NDA’nın cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi. Murmu, Hindistan’ın bağımsızlığından sonra dünyaya gelip ülkenin en üst kademesindeki koltuğa oturan birinci isim ve bir kabileye mensup birinci cumhurbaşkanı oldu.

HİNDİSTAN’DA YENİ BAŞBAKANIN AĞUSTOS AYINDA SEÇİLMESI PLANLANIYOR

Siyasete atılmadan evvel öğretmenlik yapan Draupadi Murmu, doğum yeri olan Odişa eyaletinde bakan, 2015 ila 2021 yıllarında Carkand Valisi olarak vazife aldı. Mensubu olduğu Santhal kabilesinin bayan başkanlarından olan Murmu, “kabile leydisi” olarak anılıyor.

Parlamento’da 18 Temmuz’da yapılan oylamada yaklaşık 4 bin 896 meclis üyesi ülkenin yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere oy kullanmıştı.

Seçim yarışı, iktidardaki BJP önderliğindeki seçim ittifakı NDA adayı Draupadi Murmu ile muhalefetin adayı, deneyimli siyasetçi Yashwant Sinha ortasında geçmişti.

Hindistan’da cumhurbaşkanı direkt halk tarafından değil, parlamento ve eyalet meclisleri üyelerinden oluşan seçmen heyeti tarafından seçiliyor.

Ülkede cumhurbaşkanının pozisyonu büyük oranda sembolik fakat cumhurbaşkanı, şayet ulusal seçimler net ve belirleyici sonuç vermez ise hükümeti kimin yahut kimlerin oluşturacağına karar verilmesinde belirleyici rol oynuyor.

Görev müddeti 24 Temmuz’da dolacak olan ülkenin 14. Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, 2017’den bu yana cumhurbaşkanlığı yapıyordu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.