‘Kafasından duman çıkan adam’ anlattı: Antakya haritada yok diyebilirsiniz artık

DUVAR- Maraş merkezli depremlerin ardından, depremden en çok etkilenen iller arasındaki Hatay’a giden arama kurtarma gönüllüsü Mustafa Aydın, Armağan Çağlayan’ın “Gör Beni” adlı YouTube programına konuk oldu.

Kurtarma çalışmaları esnasında terinin buharlaştığı görüntüler sosyal medyada gündem olan ve ‘kafasından duman çıkan adam’ olarak tanınan Aydın, bölgede yaşadıklarını anlattı.

Depremin ikinci gününde İstanbul’dan Hatay’a giden ve gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katılan Aydın, enkaz altındaki bir kişiyi nasıl kurtardıklarını şu sözlerle anlattı:

”Bir enkazdan çıkmıştık sokak sokak geziyorduk. Depremin üçüncü günüydü 90’ıncı saatlerdi. Diğer arama kurtarma ekiplerinden ayrı çalışıyorduk. Ara sokaklarda ‘Sesimizi duyan var mı?’ diye bağırıyorduk. Bir tane genç burada ses var dedi, hemen gittik. Binaya üçüncü katla dördüncü kat arasından girdik. İlk 4 saat hiç durmadan çalıştık. Hikmet’e yaklaşmıştık. Ama artık Hikmet halüsinasyon evresindeydi. Kendisine bir dünya yaratmıştı o dünyanın içinden konuşuyordu. ‘Abi siz bilmesiniz, burada 3-4 gün önce deprem oldu ben evde yalnız değilim annem ve babam öldüler. Moralim çok bozuk evden çıkmak istemiyorum’ dedi. Zaten çıkamıyor, başı sıkışmış kolu ters dönmüş ve molozların arasında, baldırları yine molozların altındaydı. ‘Peki ne yaptın Hikmet, burada canın sıkılmadı mı?’ diye sordum. ‘Sıkıldı da abi televizyon izledim, maç izledim’ dedi. ‘Peki ne yedin evde?’ dedim. ‘Yumurta yaptım, menemen yaptım canım et yemek istiyor ama sokağa çıkıp almak için moralim yok’ dedi. O esnada ekipteki herkes ağlıyordu.”

96’NCI SAATTE KURTARDILAR

Enkaz altındaki kişiyi depremlerin 96’ncı saatinde çıkardıklarını belirten Aydın, kafasından buharların çıktığı anlardan ise şu ifadelerle bahsetti:

“96 saatin sonunda artık çıkış planı yapmak için mola istedim. Dışarı çıktım titriyordum zaten. Vücudumun ısısı 40-41 dereceydi başka bir zamanda olsa havale geçiriyorum dersiniz. Dışarı çıktığımda da -10 dereceydi 52 derecelik ısı farkı vücudumdaki bütün terin buharlaşmasına neden oldu. Çıkış planını yaptık ve başarıyla çıkardık. Hikmet eve gitmeden bana sarılmak istedi. Ama o an onun için uygun değildi. Ama verdiğim sözü tutmak için 14 günün sonunda eve gitmeden kaldığı hastaneyi buldum ve ona sarıldım.”

AFAD gönüllüsü olduğunu ancak kendisine herhangi bir mesaj gelmediğini belirten Aydın, “Son dakika deprem haberini gördüğümde, içim içimi yedi. O an çıkıp gitmeye karar verdim. Ancak arabam yoktu, evim de uzak olduğu için sabahı bekledim. Sabah eşime söyledim. AFAD gönüllüsüydüm mesaj bekledim ama mesaj gelmedi. Ben de kendi imkanlarımla gitmek için arayışa girdim. Sosyal medyada ‘Hatay’a gidiyor’ diye ilan gördüm ve aradım. Hatay’a ilk giden otobüslerinden biri ile oraya gittim. Gittiğimizde insanlar çığlık çığlığaydı” ifadelerini kullandı.

Aydın, Çağlayan’ın “Televizyondan gördüğünüz gibi değil diyorlar. Öyle mi?” sorusuna, “Kesinlikle değil. Ben Maraş’a da gittim orada yıkılan binaları sayabiliyorsunuz. Antakya öyle değil. Belen Tepesi’nden Antakya’ya baktığınızda ayakta kalan binaları sayabiliyorsunuz. Antakya haritada yok diyebilirsiniz artık” sözleriyle yanıt verdi.

‘Z KUŞAĞI DEPREMDE İNSANLIK DERSİ VERDİ’

Deprem bölgelerindeki çalışmalara yardımcı olan Z kuşağının, insanlık dersi verdiğini söyleyen Aydın, “Toplumun 3-4 yıldır aşağıladığı ötekileştirdiği Z kuşağı var ya gelsinler orada Z kuşağından insanlık öğrensinler. Binlerce ton malzeme taşıdılar zincirlerle. 35-40 kiloluk kızlar 18 kiloluk yağ tenekeleriyle taşıdılar. Z kuşağı orada insanlık dersi verdi. Gurur duydum onlarla. Kendini bilmeyen X kuşağına ders olsun” dedi.

Depremin ilk anından itibaren bölgede olduklarını ifade eden Mustafa Aydın, başka bir enkazda çalışma yaptıkları sırada molozların düşmesi sonucu kulağının kıkırdak kısmından koptuğunu ve 27 dikiş atıldığı söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir