Kağıt toplayan işçiler için araştırma önergesi: Çağdaş araçlar sağlanmalı

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, atık toplama işçilerinin sorunlarının araştırılması amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Bu alanda yeni bir iş kolu oluşturulması gerektiğini belirten Purçu, ” dedi.

Atık toplayıcısı işçilerin sorunlarına ilişkin yapılan Kâğıt Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (AGED) ile İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle yapılan araştırmaya atıfta bulunan Purçu, şunları belirtti:

Atık toplayıcılarına kolluk kuvvetleri tarafından sürekli ceza kesildiğini belirten Purçu, araştırma önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti:

‘Daha çağdaş araçları kullanmaları sağlanmalı’

Ayrıca, mevcut koşullarda sağlıklı ve hijyenik çalışma şartlarına erişemeyen geri dönüşüm işçileri için İl Sağlık müdürlükleri tarafından her yıl sağlık taraması yapılması, iş alanları ile ilgili hepatit, tüberküloz ile tetanos vb. aşıların tamamlanması ve takibi önemli gerekliliklerdendir.

Kentsel yoksulluk nedeniyle atık toplama sektörü, bazı ailelerde bir aile mesleğine dönüşmüş durumdadır. Bu durumda geri dönüşüm işçiliği yapan çocuklar, Anayasal eğitim haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Özellikle geri dönüşüm işçiliği, mevsimlik tarım işçiliği, sokak satıcılığı gibi kayıt dışı çalışma oranının yüksek olduğu, resmi olmayan iş kollarında çocuk işçiliğinin önlenmesi için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından özel bir program hazırlanması, dezavantajlı olarak eğitim hayatına başlamak zorunda kalan çocuklar için burs desteğinin sağlanması, ailelerin çocuklarını çalıştırmaması için sigorta primlerinde yapılacak teşvik destekleri, denetimler ve bilinçlendirme faaliyetleri ile çocukların eğitim hakkının güvence altına alınması zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.