Kara gün dostu holding oldu

Gürsel Tekin, Kızılay’ın bünyesinde 11 şirket kurulduğunu her birine bir genel müdür ile idare heyeti, hepsinin doruğuna bir üst yönetici (CEO) atandığını belirtti. “Hayır kurumuydu, holdinge döndü” dedi…

KARA gün dostu Kızılay, hakkında yeni savlar gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Kar emelli holdinge dönüştürülen Kızılay, artık de yandaşa kiracı oldu. Çok sayıda gayrimenkulü olduğu halde Sütlüce’de MÜSİAD binasını kiraladı” dedi. 11 şirket kurup 11 Genel Müdür atayan Kızılay için Meclis Araştırması istendi. Kızılay Holding’de 11 şirket 11 Genel Müdür 1 CEO ve 1 CEO yardımcısı var. CEO olarak ilahiyatçı ve Deniz Feneri Derneği eski Genel Sekreteri İbrahim Altan atandı. Şirket bünyesinde çok sayıda yüksek fiyatlı danışman da bulunuyor.

Deprem profesörü Ahmet Mete Işıkara, Kızılay’da yıllarca fiyatsız danışmanlık yapmıştı. “Türk Kızılay’ı resmen Holding oldu” diyen Tekin SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Holdingleşme ile birlikte Kızılay hayır kurumu fonksiyonunu yitirerek, mal alan satan bir ticarethaneye dönüştürüldü. Gayrimenkulleri yeni kurulan altı farklı şirkete devredildi. Şirketler, İdare Konseyi’nden müsaade almadan yatırım ve satış süreci yapabilme hakkına sahip oldular” dedi ve şunları söyledi:

11 GENEL MÜDÜR VAR

“Tarafsız ve bağımsız olması gereken Kızılay kuruluş emeline karşıt davranıyor. Kızılay Holding ve Kızılay Derneğinde 11 şirket 11 Genel Müdür 1 CEO ve 1 CEO yardımcısı var. Çok sayıda gayrimenkulü olduğu halde Sütlüce’de MUSİAD binasını kiralamışlar. Çok sayıda danışman var ve yüksek fiyat alıyorlar. Kızılay Lideri 11 şirketten 4’er taban fiyat fiyatında aylık huzur hakkı alıyor. Meclis’te bekleyen araştırma önergemiz bir an evvel oylanmalı. Yöntemsiz faaliyetler varsa ortaya çıkartılmalı.”

ENSAR’A 7 MİLYON BAĞIŞ

Türk Kızılay’ı Genel Lideri Kerem Kınık, Elazığ zelzelesinin akabinde paylaştığı iletiyle yurttaşlardan bağış istemiş, bu bildiri büyük reaksiyon yaratmıştı. Kızılay’ın kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı da ortaya çıktı. Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 7 milyon 925 bin dolarlık bağış yapıldı. Kınık bu bağışı, “Vergi kaçırmak diğerdir, vergiden kaçınmak başkadır” diye savundu.

İŞTE KURULAN O ŞİRKETLER:

Kızılay İçecek
Kızılay Toplumsal Danışmanlık
Kızılay Portföy
Kızılay Sağlık
Kızılay Çadır & Tekstil
Kızılay Kültür & Sanat
Kızılay Sistem Yapı
Kızılay Bakım
Kızılay Lojistik

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.