Kars’ta tacizcisini öldüren lise öğrencisi, birinci duruşmada tahliye edildi

Kars’ın Arpaçay ilçesi Kardeştepe köyünde 1 Mart 2022 tarihinde, Şehit Engin Yılmaz Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Azra Erdağ (18), köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken yanına 3 çocuk babası Birdal Doğan geldi.

İddiaya nazaran Azra Erdağ’a, “Seni kaçıracağım o…u. Seni kendime bayan yapıp sonra da satacağım.” dedi.

Bu kelamlar üzerine Erdağ, 3 yıldır genç kızı taciz ettiği öne sürülen Doğan’ı, babasına ilişkin yanındaki ruhsatsız tabancayla vurarak vefatına neden oldu.

Olay sonrasında tutuklanan Azra Erdağ hakkında, 12 yıl mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

İHA’nın haberine nazaran; dün birinci defa hakim karşısına çıkan Azra Erdağ, Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunmasını yaptı.

“Onun dehşetinden okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum”

Birdal Doğan’ı bilerek ve taammüden öldürmediğini söyleyen Erdağ, şu sözleri kullandı:

“Babama ilişkin hayvanları çeşmeye götürdüm. Birdal Doğan karşıma geçip ‘Seni kaçıracağım, kendime karı yapacağım. O….u olacaksın. Sonra seni diğerlerine satacağım’ diye kelamlar söyledi. Aslında 3 yıldır daima rahatsız ediyordu. Beni kaçırması için birilerine para bile vermişti. Onun kaygısından okulda maket bıçağı ve biber gazı taşıyordum.

“Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım”

O gün de annem ve abim hastaneye gideceği için okula gitmedim ve babama yardım etmek için köyde kaldım. Hayvanlara su içirmek için çeşmeye gittim ve yanıma silah aldım. Çeşmede benim yanıma gelen Doğan, bana ağır hakaretlerde bulundu. Ben de yanımda taşıdığım silahı çıkarıp kaygımdan gözümü kapatarak ateş ettim. Gayem korkutmaktı. Onun yüzünden okulumu tamamlayamadım. Eğitim hayatım yarım kaldı. Genç yaşta mahpusa girdim. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum.”

İlk duruşmada tahliye sevinci

Mahkeme heyeti, ‘haksız bir fiilin meydana getirdiği hiddet yahut şiddetli elemin tesiri altında’ cinayetin işlendiğini, sanığın üzerine atılı cürmün vasıf ve mahiyeti, kanıtların toplanmış olması, suça sürüklenen çocuğun (SSÇ) kanıt karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklama muhafaza önleminin istisnai uygulaması gereken bir önlem olması, tutuklamadan beklenen maksat ve gayenin isimli denetim önlemlerinin uygulanması ile elde edilmesi mümkün ise öncelikli olarak isimli denetim önlemlerinin uygulanmasının tarz kuralları yeterince gerekli oluşu, SSÇ’nin belge kapsamı prestiji ili aleyhindeki mevcut kanıt durumu ve tutuklu kaldığı müddet dikkate alındığında bu etaptan itibaren orantılık ve ölçülülük prensipleri uyarınca olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Azra Erdağ’ın tahliyesine karar verdi. Duruşma 3 Kasım’a ertelenirken, tutuksuz yargılanacak Azra’nın yakınları tahliye kararı üzerine sevinç gözyaşları döktü.

“3 yıl fiziki takip ve tacize maruz kaldım”

Azra Erdağ, tek hayalinin okuyup bir hukukçu olmak olduğunu, fakat Birdal Doğan yüzünden çok güç günler geçirdiğini belirterek şu tabirleri kullandı:

“3 yıl fiziki takip ve tacize maruz kaldım. Ben başıma gelen ve yaşadıklarım olayları ailemden gizledim lakin benim başıma gelen olayları yaşayan kızların yaptığımı yapmasını istemiyorum.

“Siz sustukça karşı taraf sizin üstünüze gelir”

Ailenizi ve arkadaşlarınızı bilgilendirin, susmayın, başıma gelen olay sizlerin de başına gelmesin. Yaşadığım olayları yaşayan kim varsa polise gitsin, zira siz sustukça karşı taraf sizin üstünüze gelir. Okulda olmam gerekirken cezaevine düştüm. Her insanın başına bu şekil olay gelebilir, kendinizi savunun, ailenizle yaşadığınız olayları paylaşın.

“Cezaevine girmem psikolojimi de olumsuz etkiledi”

Okulumdan ve arkadaşlarımdan başka kaldım, derslerimden geri kaldım. Cezaevine girmem psikolojimi de olumsuz etkiledi. Dışarıdan okumaya mecbur kaldım, bu olay beni çok etkiledi. Ben lise öğrencisiyim, hukuk okumak istiyorum. Yaşadığım bu süreç ve dün verilen mahkeme kararından sonra da bu kararım katılaştı. Hukuk okuyarak benim üzere mağdur olan gençlerin hayatlarına dokunmak istiyorum. Hakım, savcı ya da avukat olarak bu meslekte yer almak istiyorum.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.