Komşuda ‘İsrail ile normalleşme’ hata sayılıyor! Cezası idam…

Irak meclisi, İsrail ile olağanlaşmayı yahut ilgi kurmayı cürüm sayan yasa tasarısını onayladı. İsrail ile siyasi ve diplomatik işbirliği yapılmasının cezası müebbet mahpus yahut idam olarak geçiyor.

Irak meclisi, İsrail ile olağanlaşmayı yahut alaka kurmayı kabahat sayan yasa tasarısını 275 milletvekilinin hazır bulunduğu oturumda oy birliğiyle onayladı. Onaylanan yasa ile İsrail ile siyasi ve diplomatik işbirliği yapılmasının cezası müebbet mahpus yahut idam olarak geçiyor.

Şii Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr’ın yasanın onaylanmasının akabinde destekçilerine kutlama davetinde bulunurken, Sadr destekçileri davete karşılık vererek başşehir Bağdat’taki ünlü Tahrir Meydanı’nda kutlama yaptı. Meydanda toplanan göstericiler, “İsrail’e hayır, batıla hayır, Irak’a evet” ve “İsrail’e ölüm” sloganları attı.

Irak meclisinde seçimlerin galibi Sadr Kümesi, Meclis Lideri Muhammed Halbusi başkanlığındaki Egemenlik Koalisyonu ve Mesut Barzani başkanlığındaki Kürdistan Demokrat Partisi’nin çatısı altında yer aldığı “Vatan Kurtarma Koalisyonu” İsrail ile olağanlaşmaya kabahat sayan yasa tasarısını meclise sunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.