Kurtarma çalışmalarına katılacak farelerin birinci vazife yerleri Türkiye

Yeni bir araştırmada fareler, kurtarma vazifelerine yardımcı olmak ve hastalıkları koklayarak teşhis etmek için eğitiliyor. Eğitimdeki farelerin sırt çantalarıyla gezerek yardıma gereksinimi olan insanlara birinci müdahalede bulunmaları hedefleniyor.

Glasgow merkezli araştırma bilimcisi Dr Donna Kean tarafından yönetilen, kâr emeli gütmeyen APOPO isimli bir proje, 170 Afrika kese faresine tüberküloz üzere hastalıkları tespit etmeyi, mayınları atlamayı ve daha fazlasını öğreten ‘HeroRATS’ isimli bir proje yürütüyor.

Dr. Kean farelerin, tıpkı köpekler üzere eğitilmelerinin kolay olduğuna dikkat çekiyor. Newsweek’in haberine nazaran, yedi kahraman fare zelzele enkazında gezinmeyi ve hayatta kalanlara ulaşmayı öğrendi ve eğitim programında ustalaşmaları sadece iki hafta sürdü.

Kurtarma gruplarının kurbanlarla bağlantı kurabilmesi için de farelerin taşıdıkları minik sırt çantalardaki tetiklenebilen mikrofonlar, pozisyon izleyiciler ve görüntü ekipmanları yardımcı oluyor. Sırt çantalarında, birinci müdahaleyi yapanlara bir insanın bulunduğunu söylemek için bip sesi çıkaran bir top var. Ayrıyeten, öteki bir sesli ihtar da fareleri ana üsse dönmeye çağırıyor.

Araştırmacılar, minik kahramanları fındık içeren ikramlarla ödüllendiriyor.

Kahraman fareler şimdi gerçek bir felaket bölgesini deneyimlemedi ve şimdiye kadar düzmece enkazlar ile eğitim gördüler. Fakat gelecek yıl, arama ve kurtarma operasyonlarında köpeklerle birlikte çalışmak üzere zelzeleye meyilli Türkiye’de vazife almaları bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.