“Metaverse müzik sanayisini dönüştürüyor”

DJ ve prodüktör Burak Aksu, müzik kesiminde yaşanan dönüşümü kıymetlendirdi. Metaverse teknolojisinin alışverişten etkinliklere kadar birçok kesimi dönüştürmeye başladığını belirten Aksu, müzik bölümünün bundan etkilenmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Dünyaca ünlü müzik kanalı MTV’nin düzenlediği Görüntü Müzik Mükafatlarına “En Yeterli Metaverse Performansı” kategorisi eklemesinin değerli bir gelişme olduğuna işaret eden Aksu, bu kategoride Ariana Grande ve Justin Bieber üzere müzikçilerin olduğunu belirtti. Aksu, Eminem ve Snoop Dogg’un metaverse’de konser vereceğini de hatırlattı.

“METAVERSE’TE MÜZİKÇİLERİN AVATARLARI KONSER VERECEK”

Burak Aksu, “Müzik sanayisine odaklanan metaverse platformlarının sayısı her geçen gün artıyor. Metaverse, müzik sanayisini dönüştürüyor. Bu sebeple müzikçiler ve bilhassa de DJ’ler bu sanal cihana hazırlanmalı.” sözlerini kullandı. Yakın vakitte metaverse konserlerinin yaygınlaşacağını kaydeden tecrübeli DJ, şöyle devam etti: “Metaverse dünyayı sanallaştırıyor. Dijital sistemler ile direkt kontaklı olan müzik bölümünün bu dünyada yer almaması düşünülemez. Metaverse’te müzikçilerin avatarları konser verecek ve konserlere dünyanın dört bir yanından hayranlar katılacak. Örneğin; meta cihanda konser veren bir DJ, Lüksemburg’dan bir dinleyici ile etkileşime girebilecek, farklı kültürlerden beşerler DJ’lerden sevdikleri müzikleri çalmalarını isteyecek.”

Özellikle Z jenerasyonunda tanınan olan rap ve hiphop üzere müzik üsluplarının metaverse kozmosunun dokusu ile uyumlu olduğuna işaret eden Burak Aksu, “Meta cihan, yapay zeka, makine tahsili, blockchain ve NFT üzere teknolojiler, müzik sanayisini etkilemeye başladı. Metaverse’de sevilen bir müzikçinin konserine rastgele bir vakitte katılmak mümkün olabilecek. Konser alanlarında gerilim atan müzik severler, meskenlerinin bir odasında birebir etkileşimi ve hisleri sanal kozmosta yaşayabilecek” kelamlarını vurguladı. DJ Aksu, müzik sanayisindeki bu dönüşümün kesimde esaslı değişikliklere yol açabilecek potansiyel taşıdığına da dikkat çekti.

“HİÇBİR SANAL TECRÜBE GERÇEK BİR SANATÇI İLE ETKİLEŞİMİN YERİNİ TUTMAZ”

“Müzisyenler ve ses mühendisleri, meta cihanda kendilerine rahatlıkla yer bulabilir. Teknoloji ve müziğin kesişmesi, sanayi için son derece yararlı. Tahminen artık herkes enstrüman çalabilecek. Tahminen sanal piyanonun büyüsüne kapılan insanlardan sanal sanatkarlar ortaya çıkacak.” diyen DJ Burak Aksu, metaverse sanatkarlarının sanayide hakim olacağını öngördüklerini; lakin hiçbir sanal tecrübenin gerçek bir sanatçı ile etkileşimin yerini tutamayacağını da kelamlarına ekleyerek, “Yapay zeka müziği birçok manada kolaylaştırabilir. Sanatkarlar böylelikle daha geniş bir hareket alanı bulabilir. Lakin müzik, sanatçı ile hayranın ruhlarının bir ortaya geldiği kozmik bir lisandır. Bu lisan, sanal cihanda dönüşecektir. Bu sebeple sanatkarların bu riskleri göze alarak metaverse’i gündemlerine almaları gerekiyor.”

“SANAL TEKNOLOJİLERİN MÜZİĞE TESİRİ HUDUTLU KALACAKTIR”

Deneyimli DJ Burak Aksu, kelamlarını şöyle tamamladı: “Ben müzik tutkunlarının, müziği yalnızca bir cümbüş değil bir tecrübe olarak görenlerin metaverse’e direneceğini düşünüyorum. Örneğin; bir rap sanatkarı kendine mahsus kültürel bir tecrübeye sahiptir. Bu kültür ve sanatsal tecrübe, sanal kozmosta gelişemez. Bu kültür ve tecrübe olmadan da milyonlarca dinleyicisi olan müzikler üretilemez. Bu sebeple metaverse üzere sanal teknolojilerin müzik sanayisine tesirinin birtakım alanlarla sonlu kalacağını düşünüyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.