Nanmadol tayfunu Japonya’ya yaklaşıyor: 4 milyon bireye tahliye uyarısı yapıldı

Japonya Meteroloji Ajansı (JMA), ülkenin güneyindeki Kyuşu bölgesinde tesirli olması beklenen Nanmadol tayfununa karşı 5. düzeyde ikaz yaptı.

Afet ikaz sisteminin en yüksek düzeyi 5 koduyla gerçekleştirilen ikaz kapsamında 1,94 milyon hane ve 4 milyon 30 bin bireye yönelik tahliye daveti yapıldı.

Uyarıda, ‘Şimdiye kadar deneyimlenmemiş seviyedeki fırtınanın’ bölgedeki Kagoşima eyaletinde rekor seviyede yağışa yol açacağına dikkat çekildi.

Ülkede bu yıl meydana gelen 14. tayfun olarak tanımlanan ‘Nanmadol’un’, Şikoku, Çuugoku bölgelerine de doğrusal hareketli yağışlar taşıyacağı kaydedildi.

JMA’nın 5 kodlu uyarıyı yalnızca olağan dışı doğal afetlere yönelik yayımladığı biliniyor.

SEFERLER ETKİLENİYOR

Ajansın Hava Varsayımları Dairesi Yöneticisi Kurora Ryuta, hızı cuma gecesinden beri şiddetlenen tayfunun ‘Daha evvel hiç yaşanmadığını’ bildirdi.

Ülkenin en büyük havayolu hizmet firmalarından Japonya Havayolları (JAL) ile All Nippon Airways toplamda 500’ü aşkın seferin iptal edildiğini duyurdu.

Japan Railways, şiddetli tayfuna yönelik ihtarlar sonrası, bölge geneli demiryolu hizmet veren Kyuşu Şinkansen seferlerinin kısmen durdurulduğunu açıkladı.

Tokaido Shinkansen ve Sanyo Shinkansen seferlerinin de aksayabileceği kaydedildi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.