Polonya, AB’nin elektrik kullanımında mecburî kesinti teklifine karşı çıktı

Polonya İklim Bakanı Anna Moskwa, Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen’in elektrik kullanımında zarurî kesinti teklifine şiddetle karşı çıktıklarını söyledi.

Moskwa, Polsat’a verdiği bir röportajda, mecburî elektrik kesintisi önerisi için “Buna katiyetle karşı çıkacağız.” sözünü kullandı.

Polonya İklim Bakanı, Von der Leyen’in “herhangi bir ülkeyi güç kullanımını azaltmaya zorlama yetkisi olmadığını” hatırlatarak “Enerji konusundaki kararlar, ülkelerin bağımsız yetki alanına girer.” dedi.

Moskwa, halihazırda Polonya’nın güç sarfiyatını endüstride yüzde 25, genel kullanımda ise yüzde 17 azalttığını belirtti.

Avrupa Kurulu Lideri Von der Leyen, Avrupa’da yaşanan güç krizine karşı atacakları adımlara ait açıklamalarda bulunmuştu.

AB’nin savaş öncesinde doğal gazın yüzde 40’ını Rusya’dan sağladığını, bu oranının bugünlerde yüzde 9’a indiğini anlatan von der Leyen, bu evreden sonra hazırladıkları teklifleri üye ülkelerin değerlendireceğini söz etmişti.

Avrupa’nın fevkalâde bir durumla karşı karşıya olduğuna işaret eden von der Leyen, “Elektriğin en ağır kullanıldığı vakitlerde tüketimi düşürme gayesi belirlenmesini teklif edeceğiz.” diye konuşmuştu. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.