Rabia’nın katili müebbetle yargılanacak

Antalya’nın Manavgat ilçesinde pompalı tüfekle Rabia Çerçi’yi (19) öldüren, Nazif Genç’i de yaralayan Hasan Hüseyin Demir’e (30) verilen 34 yıl mahpus cezası, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nce bozuldu. Yargıtay, ‘olası kastla öldürme’ cürmünden ceza alan Demir’in, ‘kasten öldürme’ cürmünden ömür uzunluğu mahpusla yargılanması gerektiğine hükmetti.

Manavgat’ta 4 Eylül 2020 gecesi, teze nazaran Hasan Hüseyin Demir, tartıştığı Nazif Genç’in arabasına pompalı tüfekle ateş açtı. Hücumda Nazif Genç başından hafif yaralandı, araçtaki 1 çocuk annesi Rabia Çerçi de ömrünü yitirdi.

Bir akrabasının ikna etmesiyle ile polise teslim olan Hasan Hüseyin Demir, tabirinin akabinde tutuklandı. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, sanık Hasan Hüseyin Demir’in Rabia Çerçi’ye karşı ‘olası kastla öldürme’, Nazif Genç’e karşı da ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden 2 kere ömür uzunluğu mahpusla cezalandırılması talep edildi.

“NAZİF İLE TARTIŞTIK, BANA KÜFRETTİ”

Davada tabir veren tutuklu sanık Demir, olayın eski kız arkadaşı Ece Emine Yaman yüzünden yaşandığını argüman etti. Bir mühlet evvel ayrıldığı kız arkadaşı Ece’nin kendisine telefon açarak yeni sevgilisi Nazif Genç’le birlikte eşyalarını almaya geleceğini söylediğini anlatan sanık Demir,

“Sonrasında annem aradı, Ece’nin geldiğini ve ortalığı ayağa kaldırdığını söyledi. Ben de çabucak meskene geldim. Nazif’in arabasını gördüm. Arabaya giderken tabanca sesine emsal ses duydum. Geri dönüp, kendi aracımdaki tüfeği aldım.

Nazif’in aracına gittim, kendisiyle tartıştık. Bana küfretti. Tüfeği omzunun üzerinden başının yanına yanlışsız sopa üzere uzattım. Bu sırada Nazif eliyle tüfeği itince, tüfek ateş aldı. Nazif, çabucak aracıyla uzaklaştı” dedi.

Sanık Demir, Rabia Çerçi’nin Ece Emine Yaman’ın arkadaşı olduğunu sonradan öğrendiğini söyledi. Arabada Rabia Çerçi’yi hiç görmediğini belirten sanık Demir, “Olay esasen gece yarısı olmuştu ve her taraf karanlıktı. Arabada Nazif’ten öteki hiç kimseyi görmedim. Bu türlü bir olay yaşandığı için çok üzgünüm. Benim asla bir insanı öldürmek üzere bir niyetim yoktu. Üstelik ölen Rabia Çerçi’yi de hiç tanımıyorum. Vicdan azabı çekiyorum” diye konuştu.

İNDİRİMSİZ 34 YIL MAHPUS CEZASI VERİLDİ

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde şubat ayında görülen karar duruşmasında; sanık Demir, Rabia Çerçi’ye yönelik hareketinden ötürü 24 yıl, Nazif Genç’e olan aksiyonu nedeniyle ise 10 yıl mahpus cezası aldı.

Mahkeme heyeti, toplam 34 yıla mahkum olan Demir için rastgele bir indirim uygulamadı. Sanık Demir’in avukatları ‘eksik inceleme ve kanıtların yanlış kıymetlendirilmesi sonucu tarz ve yasaya karşıt karar kurulduğu’ gerekçesiyle, Rabia Çerçi’nin annesi Ümit Cava ile duruşmaya taraf olan Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatları ise sanığa her iki hatadan ötürü en üst huduttan ceza verilmesi talebiyle istinafa başvurdu.

İtirazları kıymetlendiren Antalya Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1’inci Ağır Ceza Dairesi, mahkumiyet kararlarının hukuka uygun olduğuna hükmetti.

KARAR BU DEFA YARGITAY’A TAŞINDI

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile sanık avukatları, belgeyi Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, sanık avukatlarının itirazını reddetti.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın itirazını kıymetlendiren 1’inci Ceza Dairesi ise istinafın kararını, cezanın ağırlaştırılması gerektiğini belirterek bozdu. Oy çokluğuyla verilen kararda şu sözler kullanıldı:

“Sanığın maktul Rabia’nın aracın içerisinde ve art koltukta oturduğunu bilmesine karşın ateş ederek aksiyonunun sonucunu bilerek gerçekleştirdiği anlaşılmakla, sanığın maktul Rabia’ya yönelik ‘kasten öldürme’ hatasından mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği halde, cürüm vasfında yanılgıya düşülerek yazılı biçimde ‘olası kastla öldürme’ cürmünden cezalandırılmasına karar verilmesi bozmayı gerektirmektedir.”

Bozulan kararlarla ilgili ilerleyen günlerde Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yine yargılama yapılacak. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.