Savunma Bakanı Akar: Tahıl koridoru için görüşmeler olumlu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud ortasındaki ortak basın toplantısının akabinde bir küme gazetecinin tahıl koridoruna ait sorusunu cevapladı.

Akar, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan “tahıl koridoru”na ait görüşmelerdeki son duruma ait soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiği karşılığını verdi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Teknik boyutların, deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu belirten Akar, bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Akar, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir vakitte olumlu sonuç almak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz” sözlerini kullandı.

GECİKME OLMADI

Akar, Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik ise “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir” dedi. Akar, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna da şu karşılığı verdi: “Bu bahiste dört değerli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Hususla ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin kaygıları üzere çeşitli mevzular var. BM’nin aldığı birtakım kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi kıymetlendirilerek bir yol bulmak için uğraş gösteriliyor. Türkiye’nin ne yapmakta olduğunu aklıselim memleketler arası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.