Son dakika: Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı

Elon Musk, Perşembe günü düzenleyici kurumlara teklifinin finansmanıyla ilgili ayrıntıları sunmasından sonra, 11 kişilik Twitter Yönetim Kurulu olası bir anlaşmayı ciddi şekilde değerlendirmeye başlamıştı. Başvuru dosyasına göre Musk, teklifi için 46,5 milyar dolarlık finansman paketine sahip olduğunu bildirmişti.

44 MİLYAR DOLARLIK SATIN ALMA

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı. Musk satın alma işlemlerinden önce yaptığı açıklamada, “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir” demişti.

‘TWİTTER TAHT OYUNLARI’

Twitter Yönetim Kurulu, Elon Musk’ın teklifini açıkladıktan bir gün sonra şirketi bir hasmane devralma girişimine karşı korumak için “zehir hapı” stratejisi uygulayacağını açıklamıştı. Bu strateji herhangi bir kişinin yüzde 15’ten fazla hisse almamasını sağlamayı amaçlıyor. Şirket bu strateji çerçevesinde diğer yatırımcılara indirimli ilave hisse satıyor.

Hasmane devralma girişimi ise bir kişi ya da kurumun, hedef şirketi, yönetimin iradesine aykırı olarak ele geçirmeye çalışmasını tanımlamak için kullanılan bir terim.

Yatırım firması Wedbush Securities’in uzmanlarından Dan Ives’a göre yönetim kurulunun Musk ile masaya oturması birçok yatırımcı tarafından şirketin el değiştirme sürecinin başlangıcı olarak görülecek.

Ives, “Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın şirketi hasmane bir şekilde devralma girişimi Twitter Taht Oyunları’nda yönetim kurulunu köşeye sıkıştıracaktı” diyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.