Suriyelilerin ülkelerine istekli geri dönüşleri sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı ve Barış Pınarı harekatları sonucunda güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren eğitim, sıhhat, güvenlik kuruluşları, mahallî meclislerin idaresinde Türkiye’nin de takviyesiyle her geçen gün kapasite ve sayılarını artırdı.

Ayrıyeten bölgede bağımsız yargı sisteminin varlığı da tesis edilmiş durumda.

Bölgede hayatın olağanlaşmasına yönelik faaliyetler iktisadi hayatın da canlanmasını sağlıyor.

Fırat Kalkanı Harekatının başladığı günden itibaren bugüne kadar geçen müddette Gaziantep, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa vilayetlerinden Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında güvenliği sağlanan bölgelere dönüş yapan Suriyelilerin sayısı 502 bini aştı.

Bugün de bir küme Suriyeli, Cerablus, Azez, Mare, El Bab, Resulayn, Tel Abyad, Afrin ve Çobanbey üzere güvenliği sağlanan yerleşim yerlerine istekli geri dönüş yapmak için vilayet göç Yönetimi müdürlüklerindeki süreçlerinin tamamlanmasının akabinde Şanlıurfa Akçakale, Gaziantep Karkamış, Kilis Öncüpınar ve Hatay Cilvegözü hudut kapılarına geldiler.

Çıkış süreçlerini gerçekleştirip ülkelerine döndüler

Hudut kapılarında çıkıp süreçlerini gerçekleştiren Suriyeliler, Suriye’ye dönüş yaptılar.

Kilis’ten Suriye’ye gidenlerden Muhammed Halluf, 3 yıldır Türkiye’de olduğunu ve bu müddette inşaatlarda çalıştığını söyledi.

Artık ailesine kavuşacağını ve bunun için çok keyifli olduğunu anlatan Halluf, “Türk milletine ve Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim. Türk milleti bizi kabul etti ve ordusuyla bizim meskenlerimizi inançlı hale getirdiler. Bunun için çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Ailemle olmak daha keyifli olacak”

Türkçe öğrenen Muhammed Aladdin ise Türkiye’ye 2-2,5 sene evvel tek başına geldiğini ve bu müddette Bursa’da çobanlık yaptığını aktardı.

Gidip ülkesinde biçer-döver işlerinde çalışmayı planladığını aktaran Aladdin, “Tüm materyallerimizi aldık. Artık biçer-döver işini yapacağız. Akabinde da çiftçilik yapacağız. Ailemle çalışacağız. Orası evvelden inançsızdı ancak artık yanımızda Türk askeri var. Bu yüzden orası artık inançlı. Artık orada hayat hoş. Kendi rızkımı kazanacağım. Ailemle olmak da daha keyifli olacak.” sözlerini kullandı.

Şanlıurfa’dan ülkesine istekli olarak dönen Hasan Ali de 4 yıl evvel savaş nedeniyle Türkiye’ye geldiğini söyledi.

“Kendi isteğimle hiçbir zorlama olmadan dönüyorum”

Bu müddette çok keyifli bir hayat sürdüğünü söz eden Ali, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yaşadığım müddette Türklerden çok mutlu kaldım. Şu anda ailem ve akrabalarım Suriye’de, beni çağırdılar. Yakınlarımla konuştuğumda hayatın artık düzeldiğini, artık eskisi üzere olmadığını söylediler. Artık oralarda, okullar, hastaneler açıldı, her şey eskisi üzere… Artık her istediğimiz orada var. Ben de kendi isteğimle bir zorlama olmadan ülkeme dönüyorum.”


“Türk kardeşlerimiz bize çok âlâ davrandı”

Ahmet Hassun ise savaştan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini belirterek, “Türkiye’ye geldikten sonra çalışarak hayat yaşadık. Bu müddette rastgele bir külfetle karşılaşmadık. Kaldığımız müddet boyunca Türk kardeşlerimiz bize çok âlâ davrandı. Artık Suriye’de durumlar uygun olduğunu yakınlarımızdan öğrendik ve dönmeye karar verdik. Herkese çok teşekkür ediyoruz.” halinde konuştu.

Geri dönüş projeleri devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 1 milyon Suriyelinin istekli geri dönüşünü sağlayacak plan ve projelerin çalışmaları da sürüyor.

AFAD ve Vilayetler Yönetimi Genel Müdürlüğünün uyumunda Türkiye’den döneceklerin erişebilmesi için eğitim ve sıhhat hizmetleri başta olmak üzere bölgenin kamu hizmeti kapasitesi artırılmaya devam ediyor.

Dönenlere yönelik gerçekleştirilecek barınma ve iş imkanı sağlayacak projelere ait çalışmalarda devam ediyor. Böylelikle inançlı bölgelere sağlanacak dönüşlerin onurlu bir halde sağlanmasının yanı sıra kalıcı olması da hedefleniyor.

AA’nın aktardığına nazaran İdlip bölgesinde yapılan briket meskenler, bölgedeki insanların göç etmeden hayatlarını devam ettirmelerindeki değeri dikkate alındığında idari ve isimli yapısı bulunan ve iktisadi faaliyetlerin sürdüğü bir bölgede yapılan çalışmaların çok daha olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda güvenliği sağlanan Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu ve Barış Pınarı bölgelerinin yanı sıra Rusya ve İran ile gerçekleştirilen Astana görüşmeleri sonucunda oluşturulan İdlip çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması yoluyla 2017 yılından itibaren 4 milyonu İdlip çatışmasızlık bölgesinde 2 milyondan fazlası yapılan harekatlar sonucunda güvenliği sağlanan bölgelerde olmak üzere 6 milyonun üzerindeki Suriyelinin ülkemize göç etmesi engellendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.