Taliban Türkiye’nin talip olduğu havalimanı işletmelerini BAE’ye verdi

Afganistan’da iktidarı elinde bulunduran Taliban’ın, Türkiye’nin de talip olduğu havaalanlarının işletmesi için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile muahedeye vardığı bildirildi.

Reuters haber ajansına nazaran iktisattan sorumlu başbakan yardımcısı Molla Abdulgani Baradar Kabil’de düzenlediği basın toplantısında “ülkedeki havaalanlarının işletilmesinde sorumluluğun paylaşılması”na yönelik BAE ile bir muahede imzalanacağını açıkladı.

Baradar, BAE ile yer hizmetlerine yönelik muahedenin yenileneceğini kaydetti, lakin bu muahedenin mevcut mutabakatların ötesine geçip geçmeyeceği ya da güvenlik hizmetlerini içerip içermeyeceğine açıklık getirmedi.

Taliban’ın resmi Bahtar Haber Ajansının lideri Abdul Vahid Rayan ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “dört havaalanının işletme ve idaresini içeren mutabakatın Molla Abdulgani Baradar ile BAE merkezli GAK şirketi ortasında imzalandığını” bildirdi.

BBC İzleme Servisinden gazeteci Macid Nusrat da Katar-Türkiye konsorsiyumuyla dört ay süren görüşmelerden net bir sonuç alınamadığını belirterek Taliban’a muhalif Afgan siyasalların geçen hafta Türkiye’de gerçekleştirdiği toplantıya işaret etti.

Nusrat, “Bölgesel rekabet/kapışma son hız” değerlendirmesinde bulundu. Taliban’ın iktidarı ele geçirmesi sonrasında ülkeyi terk eden eski politikler ve toprak ağaları Ankara’da bir toplantı düzenleyerek Taliban’a karşı “Ulusal Yüksek Direniş Konseyi” ismi altında bir oluşum başlattıklarını ilan etmişti.

GÖRÜŞMELER AYLARDIR SÜRÜYORDU

Taliban, havaalanlarının işletilmesi ve güvenlik iş birliği konusunda BAE, Türkiye ve Katar ile aylardır görüşmeler yürütülüyordu. Havaalanlarının güvenliği, görüşmelerdeki en pürüzlü hususlardan biriydi.

Taliban, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesiyle geçen yıl 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçirmiş, bu periyotta çıkan karışıklıkta Türkiye ve Katar, Kabil Havaalanının işletmesi ve güvenliğine takviye emeliyle süreksiz teknik gruplar göndermişti. Türkiye ayrıyeten Kabil’deki Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanının işletmesine talip olmuştu.

Türkiye-Katar konsorsiyumunun Kabil Havaalanı dahil ülkedeki beş havaalanının işletmesi için Taliban ile yürüttüğü görüşmeler Nisan ayı sonunda, Taliban’ın havaalanlarında güvenliği kendi savaşçılarının sağlaması konusundaki ısrarı nedeniyle tıkanmıştı.

AFP haber ajansı, Kandahar, Herat, Mezarı Şerif ve Host kentlerindeki havaalanlarının yenilenmesini de içeren mutabakatın çıkmaza girdiğini bildirerek ismini açıklamadığı bir Taliban yetkilisinin, “Katar-Türkiye konsorsiyumu ile Kabil Havaalanına dair yapılacak muahede yalnızca teknik dayanağı içeriyor. Havaalanını bizim adamlarımız koruyacak. Topraklarımızda yabancı asker ya da güvenlik uzmanlarını kabul etmeyiz” dediğini aktarmıştı. (DW Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.