TCMB: Firmaların kârlılık performansı birinci çeyrekte arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs 2022 periyoduna ait Finansal İstikrar Raporu’nda, geçen yılın son çeyreğinde büyümenin temel belirleyicisinin özel tüketim öncülüğünde en son yurt içi talep olduğunu vurgulandı.

“Firmaların kârlılık performansı birinci çeyrekte arttı”

AA’nın haberine nazaran raporda, gerçek bölümün finansal yükümlülüklerinin finansal varlıklara oranındaki ölçülü seyir korunurken, firmaların likidite, kârlılık ve borç ödeme göstergelerindeki güzelleşme eğiliminin güçlenerek devam ettiği lisana getirilerek, şu tabirlere yer verildi:

“Firma varlıkları kur artışından olumlu etkilenirken, güçlü iktisadi faaliyetle artan cirolar varlıkları desteklemiştir. Gerçek bölüm yurt içinden kullandığı YP kredileri kapatmaya devam ederek kur riskini azaltma eğilimini korumuş ve toplam kredilerdeki TL hissesi artmaya devam etmiştir. Firmaların yurt dışından sağladığı finansman güçlü biçimde devam etmiş, dış borçlar yüzde 100’ün üzerinde yenilenmiştir. 2021 yılı son çeyreğindeki kur gelişmeleri, üretim maliyetlerindeki artış ve enflasyonist baskılar firmaların hazır paha tutma eğilimini artırırken, kârlılıklarında bir ölçü gerilemeyi beraberinde getirmiştir.


Kârlılık performansı arttı

Bu yılın birinci çeyreğinde ise kurdaki gerileme ile hazır pahalar ve nakit oranı bir ölçü düşerken, firmaların kârlılık performansı güçlü iktisadi faaliyet, canlı ihracat ve stok yine değerlemeleriyle artmıştır. 2021’in son çeyreğinde kur kaynaklı finansman masraflarındaki artışla birlikte firmaların yükselen finansman masrafı karşılama oranı 2022’nin birinci çeyreğinde firma kârlılıklarındaki artışla güzelleşmiştir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.