Toplumsal medya yasası TBMM’de… İşte yeni düzenlemeler

AKP-MHP’nin ‘dezenformasyonla mücadele’ maksadıyla hazırladığı kanun teklifi Meclis’e sunuldu. TCK’ya eklenen yeni husus ile ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ kabahati tanımlandı. Bu cürmü işleyenler hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası istenecek.

AKP-MHP’nin ortaklaşa hazırladığı ve ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen düzenleme TBMM’ye sunuldu. Teklife nazaran, halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak kabahat sayılıyor ve 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası alacak. Birtakım unsurları 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek olan yasa teklifinde yer alan birtakım düzenlemeler şöyle:

3 YILA KADAR MAHPUS CEZASI

TCK’ya eklenen yeni unsur ile ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ cürmü tanımlandı. Buna nazaran “Sırf halk ortasında tasa, kaygı yahut panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu sistemi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe alışılmamış bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli formda alenen yayan kimse” 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası alacak. Cürmün faili, gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yahut bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlerse verilen ceza yarı oranında artırılacak.

TOPLUMSAL MEDYA TEMSİLCİSİ TÜRKİYE’DE İKAMET EDECEK

Toplumsal medya platformlarına getirilen temsilci bulundurma mecburiliği kapsamında, kelam konusu temsilcinin artık sırf Türk vatandaşı olması kâfi olmayacak; temsilcinin Türkiye’de ikamet etmesi gerekecek. Türkiye’den günlük erişimin 10 milyondan fazla olması halinde; yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcı tarafından belirlenen gerçek yahut hükmî kişi temsilci, toplumsal ağ sağlayıcının sorumlulukları gizli kalmak kaydıyla teknik, idari, türel ve mali taraftan tam yetkili ve sorumlu olup bu temsilcinin hukuksal kişi olması halinde direkt toplumsal ağ sağlayıcı tarafından sermaye şirketi formunda kurulan bir şube olması mecburî tutulacak.

MİT HUSUSU

Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın misyon ve faaliyetleriyle bağlı evrak yahut bilgiyi ele geçirdiği konusunda kâfi kuşku barındıran yayınların internet ortamında yapılması halinde içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine karar verilecek.

6 AY REKLAM YASAĞI, PARA CEZASI

Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) Lideri, kendisi tarafından verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereğinin yerine getirilmemesi halinde, Türkiye’de yerleşik vergi mükellefi gerçek ve hukuksal bireylerin, ilgili yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcıya 6 aya kadar reklam vermesinin yasaklanmasına karar verebilecek. Reklam yasağına muhalif davranan Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve hükmî bireylere, 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilecek.

30 MİLYON LİRA CEZA

Şebekeler üstü hizmet sağlayıcılar, Türkiye’deki faal ferdî ve kurumsal kullanıcı sayısı, sesli arama sayısı ve mühleti, manzaralı görüşme sayısı ve mühleti, anlık bildiri sayısı üzere bilgileri BTK’ya bildirmekle yükümlü olacak. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen yahut yetkilendirilmeksizin hizmet sunan şebekeler üstü hizmet sağlayıcılara 1 milyon TL’den 30 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek.

İNTERNET SİTELERİ DE ‘SÜRELİ YAYIN’ KATEGORİSİNDE

İnternet haber siteleri de Basın Kanunu kapsamına alınacak ve ‘süreli yayın’ kategorisinde kabul edilecek. İnternet haber sitelerinde çalışan gazeteciler, Basın İş Kanunu kapsamında sigortalanacak. İnternet haber sitelerinde, sitenin faaliyet gösterdiği iş yeri adresi, ticari unvanı, elektronik posta adresi, irtibat telefonu ve elektronik tebligat adresi ile yer sağlayıcısının ismi ve adresi kendilerine ilişkin internet ortamında kullanıcıların ana sayfadan direkt ulaşabileceği biçimde ve bağlantı başlığı altında bulundurması mecburî olacak. İnternet haber sitesinde yayınlanan içerikler, gerektiğinde talep eden Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilmek üzere doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış formda iki yıl müddet ile koruma edilecek.

CUMHURBAŞKANI BASIN KARTI VEREBİLECEK

Basın kartı cinsleri yine belirlendi. Teklifte basın kartını taşıyabilecek bireyler için kurallar da sıralandı. Buna nazaran Türkiye’de faaliyet gösteren medya kuruluşlarının Türk vatandaşı medya mensuplarına, müddetli yayınların sahiplerine yahut hükmî kişi temsilcileri ile radyo ve televizyonların idare konseyi liderlerine, yurt dışında yayın yapan medya kuruluşlarının, Türk vatandaşı sahiplerine ve çalışanlarına, yurt dışında hür gazetecilik yapan Türk vatandaşı medya mensuplarına, medya alanında hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarında ve kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu çalışanına, medya alanında faaliyet göstermeleri koşuluyla, sendikalar ile kamu faydasına faaliyette bulunduğu Cumhurbaşkanı kararıyla tespit edilen dernek ve vakıfların yöneticilerine basın kartı verilebilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.