Türkiye Barolar Birliği’nden katledilen avukat Servet Bakırtaş hakkında açıklama

Türkiye Barolar Birliği (TBB), İstanbul Barosu üyesi avukat Servet Bakırtaş’ın öldürülmesi üzerine açıklama yaptı.

TBB’nin resmi internet sitesinde yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Bugün, İstanbul Barosu’na kayıtlı meslektaşımız avukat Servet Bakırtaş, yalnızca ve yalnızca mesleğini icra ettiği, tehditlere boyun eğmeden işini yaptığı ve davasından vazgeçmediği için ofisini basan bir cani tarafından katledildi. Hüznümüz sonsuzdur.

Türkiye Barolar Birliği olarak avukata yönelik şiddet olaylarının araştırılması gayesiyle Meclis araştırma komitesi kurularak elde edilecek bilgiler doğrultusunda şiddet olaylarının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması talebimizi 5 Nisan Avukatlar Günü’nde Meclis çatısı altında reddeden irade bugün meslektaşımızın ömrünü kaybetmesinde sorumluluk sahibidir. Avukatlık mesleğinin prestijini zedeleyen uygulamaların, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere meslektaşlarımıza yönelik sistematik akınlar karşısındaki duyarsızlığın ve nihayetinde yaşanan cezasızlık siyasetlerinin mimarları bu katliamda hisse sahibidir.

 

Mesleğimiz ve meslektaşımız ismine tüzel sürecin başından sonuna kadar var olacağımızı tabir ediyor, Avukatın inançta olmadığı bir ülkede hiçbir vatandaşımızın inançta olamayacağını bir defa daha haykırıyoruz. Kabul edilemez bu saldırıyı lanetliyor; meslektaşımız avukat Servet Bakırtaş’a ve atakta hayatını kaybeden Öznur Tufan’a Allah’tan rahmet; ailelerine, sevenlerine ve topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.