Yılın birinci 5 ayında en az 646 personel iş cinayetinde hayatını kaybetti

İSİG Meclisi’ni nazaran, son bir ayda 167 emekçi daha hayatını kaybetti ve yılın birinci 5 ayında en az 646 işçi iş cinayetlerine kurban gitmiş oldu. İSİG ayrıyeten, düşük fiyat ve güvencesizliğin yaşayan çalışanlarda ruhsal sıkıntılara yol açtığını kaydetti.

İşçi Sıhhati ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), iş cinayetine kurban giden işçilerin sayısındaki artışı açıklarken, yaşayan çalışanların de geçim kasveti nedeniyle yaşadıkları zorluklara vurgu yaptı.

Buna nazaran, yılın birinci 5 ayında en az 646 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Son bir ayda 167 personel daha hayatını kaybetmiş oldu.

Bu devirde iş cinayetlerinin yüzde 87’sini ücretliler, yüzde 13’ünün ise kendi nam ve hesabına çalışanlar olduğu belirtildi.

İş cinayetlerinin nedenlerine bakıldığında ise, en çok mevtin (125 işçi) ezilme, göçük nedeniyle yaşandığı görüldü.

Trafik, servis kazası nedeniyle 124 personel hayatını kaybederken, yüksekten düşme nedeniyle 88 personel; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 81 personel; Covid-19 nedeniyle 41 personel; intihar nedeniyle 35 emekçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 32 personel, şiddet nedeniyle 28 emekçi; ve elektrik çarpması nedeniyle 26 emekçi hayatını kaybetti…

EN ÇOK MEVT İNŞAATTA

İlk beş ayda iş cinayetlerinin işkollarına nazaran dağılımına bakıldığında, 118 personelin inşaat, yol işkolunda; 49 emekçi ve 54 çiftçinin tarım, orman işkolunda; 76 emekçinin nakliyat işkolunda; 48 emekçinin metal işkolunda ve 43 işçinin de ticaret, ofis, eğitim, sinema işkolunda olduğu görüldü.

En çok mevtin yaşandığı öteki iş kolları şöyle oldu:

Belediye, genel işler işkolunda 39 emekçi; sıhhat, toplumsal hizmetler işkolunda 34 personel; madencilik işkolunda 28 personel; konaklama, cümbüş işkolunda 27 personel; güç işkolunda 21 personel; savunma, güvenlik işkolunda 21 personel; petro-kimya, lastik işkolunda 18 personel; dokumacılık, deri işkolunda 15 emekçi.

3’Ü ÇOCUK, 12’Sİ GENÇ İŞÇİ

2022’nin birinci beş ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerden 14 yaş ve altında 3 çocuk çalışanın olduğu; 15-17 yaş ortası 12 çocuk/genç personelin olduğu belirtildi.

İSİG’e nazaran, 18-27 yaş ortası 86 emekçi, 28-50 yaş ortası 322 emekçi, 51-64 yaş ortası 143 personel, 65 yaş ve üstü 43 emekçi, yaşı bilinmeyen 37 emekçi hayatını kaybetti.

Bu devirde Türkiye’nin 73 kentinde ve yurt dışında 11 ülkede iş cinayeti gerçekleşti.

96 vefat İstanbul’da yaşanırken, 27 vefat Kocaeli’nde; 24’er vefat Antalya ve Muğla’da; 23 vefat İzmir’de; 22 vefat Mersin’de; 21’er vefat Bursa ve Manisa’da; 19 vefat Denizli’de; 18’er vefat Aydın ve Kayseri’de; 17 mevt Ankara’da; 16’şar mevt Gaziantep ve Samsun’da yaşandı.

‘DÜŞÜK FİYAT RUH SIHHATLERİNİ ETKİLEDİ’

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son günlerde söylediği “Şimdi birileri çıkıp, ‘Aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Ne aç kaldın? Aç kalan falan yok” kelamları ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” sözlerinin, personellere ve halka bakışını özetlediğinin altı çizildi.

“İşçiler hayat pahalılığı ve işten çıkarma tehdidi nedeniyle garantisiz çalışma şartlarına mahkûm edildi” denilen İGİS açıklamasına, şöyle devam edildi:

“Asgari fiyat seviyesinin tüm ücretliler içindeki oranı yüzde 70’e ulaşırken birçok işyerinde sigortalar minimum fiyat üzerinden yatırılsa da muhakkak ölçüler elden geri alındı. İşten atılma baskısıyla çalışanlar daha çok çalıştırıldı, üç çalışanın yapacağı iş iki personele yaptırıldı. Başta temel besin, kira, ısınma, ulaşım olmak üzere her şeye yapılan artırım furyasında düşük ücret-işsizlik-güvencesiz çalışma cenderesindeki personellerin fiziki ve ruhsal sıhhati çok etkilendi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.