Zelenskiy: Donetsk’in tamamını geri alacağız

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Ukrayna ordusunun karşı saldırısının muvaffakiyetle sürdüğünü belirterek 2 bin kilometrelik alanın denetimini geri aldıklarını duyurdu. Zelenskiy, “Tüm Donetsk bölgesi kurtarılacak” dedi.

Ulusa sesleniş konuşmasında alandaki son gelişmeleri kıymetlendiren Zelenskiy, barışın yalnızca Ukrayna bayrağıyla geleceğini tabir ederek, “Ukrayna her vakit geri döner. Bunu düzgün halde gösteriyoruz. Tüm Donetsk bölgesi kurtarılacak, Ukrayna, gerektiği üzere, topraklarımızın her yerinde olması gerektiği üzere tekrar inançta ve keyifli olacak. Rusya yalnızca ıstırap ve ıstırap getirdi. Barış olacak. Barış, Ukrayna bayrağıyla, ordumuzla gelecek” dedi.

“2 BİN KİLOMETRELİK ALANI DENETİM ALTINA ALDIK”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, ordunun kurmaylarıyla görüşmelerinin sürdüğünü ve gerekli adımların atıldığını belirterek, “Bugün Başkomutanlık Karargahı ile bir toplantı yaptım. Operasyon bölgelerinin kumandanları ön saflardaki duruma ait raporlar sundu. Gerekli kararlar alındı. Ramstein Hava Üssü’ndeki toplantının sonuçlarına ait Savunma Bakanı Reznikov’un raporunu dinledik. Askerlerimizin cephede farklı taraflarda hareketi devam ediyor. Şu an itibariyle, Eylül ayının başından bu yana etkin faaliyetlerin bir modülü olarak, topraklarımızın yaklaşık 2 bin kilometresi kurtarıldı” sözlerini kullandı.

‘RUSLARIN KAÇMASI EN YETERLİ SEÇENEK’

Zelenskiy, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Neticede Rusların kaçması, onlar için en güzel seçenektir. Ukrayna’da işgalcilere yer yok ve olmayacak. Fakat bir kere daha vurguluyorum; Rus askerleri yahut güvenlik güçleri Rusya’ya dönmekten korkuyorsa, askerlerimiz tarafından esir alınan alınan herkese Cenevre Mukavelelerine nazaran muamele edileceğini garanti ediyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.