Zoom toplantılarından şirketlerini yönetiyor: İşte Sezgin Baran Korkmaz’ın cezaevi hayatı

ABD’nin “vergi kaçırma, evrakta sahtecilik, palavra beyan” üzere hatalarla Avusturya’da 19 Haziran 2021’de tutuklattığı ve 225 yıl mahpusunu talep ettiği SBK Holding’in işvereni Sezgin Baran Korkmaz’ın iade süreciyle ilgili son viraja girilirken, Korkmaz’ın cezaevi hayatının detaylarına ulaşıldı.

Wels Mahkemesi’nin kararını bozan ve “ABD’nin iade müracaatında temele girilmesine gerek yoktur. Evrak ile ilgili kararı Adalet Bakanlığı verecek“ kararını veren Linz Eyalet Mahkemesi, belgeyi Adalet Bakanlığı’na iletmişti. Artık ise ABD ile ek yazışmalar yapılmaya başlandı.

Avusturya’daki cezaevi hayatı yakında bitecek olan Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye ile ABD ortasında adeta satranç oynuyor.

ABD İLE YAZIŞMA, TÜRKİYE’DEN LOBİ

Mahkeme, Türkiye’nin iade talebini hukuka uygun bulmuştu lakin Linz Mahkemesi’nin son kararı bunu da kaldırdı ve Avusturya Adalet Bakanlığı’nın elini büsbütün hür bıraktı.

Sezgin Baran Korkmaz ise, kelamlı olarak “Türkiye’ye gidebileceğini” söylemesine karşın, resmen bunu kabul ettiğini hiçbir vakit açıklamadı. Yani durum hala belirsizliğini koruyor. İki hafta içinde durumun netleşmesi beklenirken, Türkiye ise Adalet Bakanlığı nezdinde lobi yapmaya çalışıyor.

ZOOM’DAN ŞİRKETLERİNİ YÖNETİYOR

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine nazaran; Sezgin Baran Korkmaz, Lüksemburg’daki şirket merkezi ile haftada iki kere Zoom üzeri görüşme hakkı da kazandı. Korkmaz’ın Avusturya ve Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki otellerini, yatırımlarını bu türlü yönetim etmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Korkmaz’ın tutuklu kaldığı yerde farklı gelişmeler de yaşanıyor.

SBK’yı Avusturya’da kara para, resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçlamaları nedeniyle tutuklatan ABD’li Savcılar, iki kere Wels Başsavclığı’na başvurdu ve Sezgin Baran Korkmaz ile görüşmek istedi. Lakin bu talepleri reddeden Kor ve “Şu kademede hiçbir ABD’li yetkili ile görüşmeyeceğim“ karşılığını verdi.

319 KİŞİ GÖRÜŞMEK İSTEDİ…

Yaklaşık bir yıldır Wels’te gözaltında tutulan Korkmaz ile 319 kişi kendisiyle görüşmek için başvurdu. Fakat birinci derece yakınları ve avukatlarının dışında yalnızca 14 kişi ile görüşmeyi kabul etti. İsimleri bilinmiyor ancak ortalarında Türkiye’den de kimi temsilcilerinin olduğu düşünülüyor.

TUTUKLULARA YARDIM EDİYOR

Avusturya’da çok sayıda Türk tutuklu ve mahkum bulunuyor. Korkmaz da Wels’teki Türk tutuklu ve başkalarına mümkün olduğunca maddi yardım yapıyor.

Sezgin Baran Korkmaz’ın siparişi ile Wels’teki cezaevine her gün iki gazete geliyor. İki gazetenin de Avrupa’da yayınlanan Türk gazeteleri olması dikkati çekiyor. Korkmaz, gazeteleri okuyor ve sonra öteki Türk tutuklularla paylaşıyor.

Ulaştığımız bilgilere nazaran Korkmaz, cezaevinde küçük bir kütüphane oluşturdu ve 48 adet müzik CD’si sipariş etti. Savcılığın müsaade verdiği listede Türk Halk Müziği ve Türkçe Pop müzik albümleri yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.