2023’te premium akıllı telefon pazarında rekor satışlar

2023 yılı, küresel pazarda premium akıllı telefon satışlarının büyüme kaydettiği bir yıl olarak öne çıkıyor. Counterpoint Research’ın Market Pulse Service verilerine göre, bu segmentte yüzde 6’lık bir yıllık büyüme oranı kaydedildi. Bu büyüme, 600 doların üzerindeki toptan satış fiyatına sahip akıllı telefonları kapsıyor ve 2023’teki hacim, 2016’ya kıyasla üç kat artış gösteriyor. Premium segmentteki bu büyüme, genel küresel pazardaki olası düşüş beklentileriyle tezat oluşturuyor.

Özellikle, tüketicilerin uzun süreli kullanım için kaliteli cihazlara yönelmesi, bu segmentteki büyümenin arkasındaki temel faktörlerden biri olarak görülüyor. Hindistan’ın, dünya çapında en hızlı büyüyen premium pazar olduğu belirtiliyor. Çin, Batı Avrupa, Hindistan ve Ortadoğu ve Afrika bölgeleri, bu segmentteki büyümenin ana itici güçlerinden.

2023’te premium akıllı telefon pazarında rekor satışlar

2023 yılında, 1000 doların üzerindeki ultra-premium segment, premium akıllı telefon pazarının üçte birini oluşturdu. Apple, yüzde 71’lik payla premium pazarın lideri konumunda, ancak geçen yıla göre yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı. Güney Koreli Samsung, S23 serisi ile premium akıllı telefon pazarının yüzde 17’sine hakim. Huawei yüzde 5 pazar payı ile üçüncü sırada yer alırken, Mate 60 telefonlarının katkısıyla geçen yıla göre yüzde 2’lik bir artış gösterdi. Xiaomi ve OPPO sırasıyla pazarın yüzde 2 ve 1’ini oluşturdu. Araştırma firmasına göre, katlanabilir telefonlar da premium pazarda fark yaratan bir özellik olarak öne çıkıyor.

Counterpoint Research, premium akıllı telefon segmentinin iyi performansını sürdürmesinin ve küresel akıllı telefon pazarını aşmasının beklendiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx