ABD Meclisinin Başında Artık Bir Kripto Meraklısı Var: Anlamı Ne?

ABD’de kritik bir gelişme yaşandı. Kripto para sektörü için çok önemli bir anda, kripto varlıkların bilinen bir destekçisi olan Temsilci Patrick McHenry, kapsamlı kripto varlık düzenlemeleri oluşturmaya yönelik yasama çabaları kritik bir noktaya ulaşırken geçici Meclis Başkanı rolünü üstlendi. İşte detaylar…

ABD Meclisinin başına kripto meraklısı McHenry geçti

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, kısa bir süre önce görevden alınan eski Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin (R-Calif.) yerine kalıcı bir isim arayışında olduğundan, McHenry liderlik boşluğuna adım attı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı McHenry, geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimiyle ilgili birkaç yasa tasarısının hazırlanmasında aktif olarak yer aldı. Geçici olarak Meclis Başkanlığı görevine getirilmesi, bu yasa tasarılarının yasama sürecinde ilerlemesini önemli ölçüde destekleyebilir. Üstelik, Kriptokoin.com olarak da bildirdğimiz üzere McHenry, kripto para alanını zora sokan SEC Başkanı Gary Gensler’i Kongre önünde verdiği ifade süresince adeta terletmişti.

McHenry tarafından savunulan önemli yasa tasarıları arasında, stablecoinler için düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan bir yasa tasarısı ve kripto piyasaları için geniş kapsamlı kurallar oluşturmayı amaçlayan bir başka yasa tasarısı bulunuyor. Her iki yasa tasarısı da McHenry’nin komitesinden başarıyla geçti ve önümüzdeki ay oylamaya sunulmaya hazırlanıyor. Ancak Meclis’in onayının denklemin sadece yarısı olduğunu belirtmek gerekir. Zira bu tasarıların nihai kaderi Senato’nun bunları onaylama isteğine bağlıdır.

Kalıcı Meclis Başkanı seçimi için süreç başlayacak

Bu arada, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi grup şu anda, Kevin McCarthy’nin durumunda 15 tur oylama gerektiren bir görev olan kalıcı bir Meclis Başkanı seçme gibi zorlu bir süreçten geçiyor. Özellikle, Temsilci Tom Emmer (R-Minn.) potansiyel bir halef olarak ortaya çıktı. Bu gelişme, sözcü rolünü üstlenmesi halinde kripto endüstrisi için önemli sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte, McCarthy’nin yakın zamanda dramatik bir şekilde görevden alınması, yeni bir Meclis Başkanı seçilmesi için zaman çizelgesi konusunda belirsizlik yarattı.

Meclis, Kongre’nin federal hükümeti işler halde tutup tutamayacağını belirleyecek olan bütçe tartışmalarının bir sonraki turuyla karşı karşıya. Hükümetin kapanması, Washington’daki kripto varlık politikalarının zaten yavaş olan hızını daha da yavaşlatarak kripto sektöründe endişelere neden olabilir. Temsilci Patrick McHenry geçici Meclis Başkanı olarak dizginleri ele aldığında, kripto para topluluğu ortaya çıkan siyasi gelişmeleri ve bunların kripto varlıklar için düzenleyici ortam üzerindeki potansiyel etkilerini yakından izleyecektir. Sektör paydaşları, McHenry’nin liderliğinin kripto dostu mevzuatın geçmesini kolaylaştıracağını umarken, Senato’nun bu önemli tasarılara vereceği yanıtı da yakından takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx