Apple, Epic Games İsveç Stüdyosunun Geliştirici Hesabını Tekrar Açtı

Epic Games, Apple tarafından Epic Games İsveç geliştirici hesabını tekrar aktif edildiğini duyurdu. Bu gelişme, Avrupa Birliği (AB) lansmanı için Epic Games Store iOS sürümü üzerinde çalışmaların devam edebileceği anlamına geliyor.

Epic Games daha önce AB’nin Dijital Hizmet Yasası’nı kabul etmesinin ardından Epic Games Store’un iOS sürümünü Avrupa’da başlatma planlarını açıklamıştı. Yasa, Apple’ı iOS cihazlarında üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermeye zorladı.

Epic Games, İsveç’teki yan kuruluşunun iOS Epic Games Store’u oluşturup çalıştırabilmesi için bir Apple geliştirici hesabı aldığını söyledi ancak bu hafta başında Epic, Apple’ın geliştirici hesabını İsveç stüdyosundan çektiğini açıklamıştı. Epic Games, Apple’ın hesabı iptal ettiğini çünkü Epic ve CEO’su Tim Sweeney’in Apple’ın cihazlarında Dijital Hizmet Yasası uygulamasını nasıl ele aldığını kamuoyu önünde eleştirdiğini iddia etti.

Daha sonra AB’nin düzenleyici organı Avrupa Komisyonu, Apple’dan bu anlaşmazlık hakkında daha fazla bilgi istediğini doğruladı ve “Apple’ın eylemlerinin Dijital Hizmetler Yasası ile uyumu konusunda şüphe uyandırıp yaratmadığını değerlendirdiğini” ekledi.

Görünüşe göre yeni bir soruşturma tehdidi, Apple’ın kararından dönmesi ve Epic Games İsveç’in geliştirici hesabını geri yüklemesi için yeterli oldu. X’teki bir gönderide Sweeney, bu hareketin “Avrupa hukukunun üstünlüğü, Avrupa Komisyonu ve dünya çapındaki geliştiricilerin konuşma özgürlüğü açısından büyük bir kazanç” olduğunu söyledi.

Epic Games, iOS mağazasını 2024 yılının sonlarında Avrupa’da açmayı ve ayrıca bu yıl Fortnite’ı AB oyuncuları için yeniden sunmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx