Binance CEO’su, İşten Çıkarma İddialarına Yanıt Verdi!

Binance’in, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer yargı bölgelerinde artan düzenleyici ve yasal zorluklara yanıt olarak 1.000’den fazla çalışanı işten çıkardığı bildirilmişti. Faaliyetleri ve yöneticileriyle ilgili soruşturmalar devam ederken şirketin geleceği de belirsizliğini koruyor. Ancak Binance CEO’su Changpeng Zhao, bu haberin yalan olduğunu belirtti. Korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) yaratmanın asıl amaç olduğuna dikkat çekti. İşte detaylar…

Binance iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir raporunda, Binance’in şu anda karşı karşıya olduğu karmaşık düzenleyici engeller ağında gezinmek için önemli işgücü azaltmaları yapmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Konuya aşina bir kişiye atıfta bulunan rapor, borsanın son birkaç hafta içinde 1.000’den fazla çalışanla bağlarını kestiğini açıkladı. Ayrıca kaynaklar, küresel işgücünü üçte bir oranında azaltma nihai hedefiyle ek işten çıkarmaların yakın olabileceğini belirtiyor.

İddia edilen küçülme çabalarından önce Binance dünya çapında yaklaşık 8.000 kişiyi istihdam ediyordu. İşten çıkarmaların çeşitli departmanları ve operasyonları etkilediği, ancak en çok müşteri hizmetleri rollerinin etkilendiği bildirildi. Bu hamle, borsanın düzenleyici kurumların yoğun incelemeleri arasında faaliyetlerini sürdürme mücadelesini yansıtıyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından Binance’in faaliyetleri ve yöneticilerine yönelik devam eden soruşturma, borsa için en önemli zorluklardan birini oluşturdu. Şirketin başında bulunan CEO Changpeng “CZ” Zhao’nun kontrolü bırakmayı ya da kenara çekilmeyi reddetmesi, borsanın gelecekteki yaşayabilirliği konusunda endişelere yol açtı.

Zhao’nun soruşturmalar karşısındaki kararlı tutumu, aralarında eski strateji müdürü Patrick Hillmann’ın da bulunduğu çok sayıda üst düzey yöneticinin şirketten ayrılmasıyla sonuçlandı. Bu yöneticilerin ayrılması, kurum içinde giderek büyüyen bir bölünmeye işaret ediyor ve Binance liderliğinin karşı karşıya kaldığı büyük baskının altını çiziyor. Binance’in 14 Temmuz’da kutlanan yıldönümü vesilesiyle Zhao, şirketin çalkantılı yolculuğunu kabul etti ve bunun hiçbir zaman tamamen pürüzsüz bir yelken olmadığını belirtti. Bu açıklama, Binance’in kuruluşundan bu yana karşılaştığı zorluklara işaret etmekle birlikte, CEO’nun ve kalan personelin fırtınayı atlatma ve önlerine çıkan engelleri aşma konusundaki kararlılığının da altını çiziyor.

Changpeng Zhao, iddiaları yalanladı

Buna karşılık CZ, haberleri korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) olarak nitelendirdi ve bildirilen rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.  Zhao, şunları söyledi:

Yetenek havuzumuzu geliştirmeye yönelik süregelen çabalarımızın bir parçası olarak, istem dışı personel azaltımına gidildiği durumlar olmaktadır. Bu her şirkette yaygın bir uygulamadır. Medyada yer alan rakamlar tamamen yanlıştır. FUD amaçlıdır.  Hâlâ aktif olarak işe alım yapıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx