Dünyanın en iyi ekmeği listesinde Türkiye’den de hamur işi var

Ekmek, her kültürde farklı bir tanımlamaya sahiptir. Ekmek tarihinde uzman olan William Rubel’e göre, “Ekmek, kültürünüzün ekmek olarak tanımladığı şeydir.” CNN Travel, dünya çapında birçok hamur işi lezzetini bir araya getirdi. Bazı kültürlerde “ekmek” olarak kabul edilen hamur işleri arasında Türkiye’den bir lezzet de bulunuyor.

Türkiye’de sofraların vazgeçilmezi simit, CNN Travel’ın yazısında övgüyle bahsedildi. Ünlü sokak lezzeti simit için, “Yanmış kabuk, ekmeklere hafif bir tatlılık katıyor” ifadeleri kullanıldı. Simitçilerin sokaklarda dolaşarak satış yapma geleneğinin azaldığına dikkat çekilirken, simit tezgahlarının popülerliğinin arttığı belirtildi.

“ŞEKERLİ SU VE PEKMEZE BATIRILIYOR”

“Susama bulanmış ve halka şeklinde sarılmış simit, Türkiye’nin en iyi ayaküstü ikramı olabilir.

Birkaç on yıl öncesine kadar satıcılar İstanbul sokaklarında ellerinde tepsiler dolusu ekmeklerle dolaşırken, artık başkentte seyyar ekmek satıcılarına pek rastlanmıyor.

Bunun yerine, yolcular günlük simitlerini, koyu renkli halkaların düzinelerce istiflendiği yol kenarındaki stantlardan alıyor. Simit, odun fırınına girmeden önce şekerli suya ya da inceltilmiş pekmeze batırılıyor ve yoğun ısıda karamele dönüşen kaygan bir sır elde ediliyor”
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx