Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, UAEA’nın Avrupa Bölgesi’ndeki İlk “Destek İş Birliği Merkezi” Oldu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi(EÜTF), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA)  kanserle mücadele amacıyla hayata geçirdiği “Umut Işıkları” (Rays of Hope) girişimi kapsamında Avrupa Bölgesi’ndeki ilk “Destek İş Birliği Merkezi” oldu. Birleşmiş Milletler Teşkilatının Viyana Ofisi’nde düzenlenen törende UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlkin Şengün tarafından iş birliği protokolü imzalandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile yakın iş birliği yaparak önemli çalışmalara ev sahipliği yapıyor.  Üniversitemiz; Ajansın, radyasyon onkolojisi, radyoloji ve nükleer tıp alanlarındaki çok sayıda eğitim, araştırma ve uzmanlık faaliyetlerine destek veriyor.  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının kanserle mücadele amacıyla hayata geçirdiği Umut Işıkları projesi çerçevesinde Avrupa bölgesindeki ilk resmi destek iş birliği merkezi oldu. Bu proje,  gelişmekte olan ülkelerde radyasyon onkolojisi, radyoloji ve nükleer tıp alanlarındaki yetişmiş insan gücü, altyapı ve eğitim eksikliğini azaltmayı amaçlıyor. Bu çerçevede Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinde radyasyon onkolojisi, radyoloji ve nükleer tıp alanlarında Ajansın eğitim ve araştırma faaliyetlerine destek verecek ve  iş birliği yapacak. Üniversitemiz, bilimi insanlığın hizmetine sunmaya, uluslararası projelerde daha çok yer almaya devam edecek. Çok önemli ve anlamlı bulduğum bu projeye öncülük eden bölge koordinatörlüğünü üstlenen ekibimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi’nde düzenlenen imza törenine UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Türkiye’nin BM Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Eler, Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Başkanı Abdulkadir Balıkçı, Ege Üniversitesi (EÜ) Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. İlkin Şengün, EÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Yalman, EÜ Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı  Öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Anacak’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Destek İş Birliği Merkezi protokolü UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlkin Şengün tarafından imzalandı. Törende bir konuşma yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Anacak, Ege Üniversitesinin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının “Umut Işıkları- Rays of Hope” girişimine destek kapsamında yürüttüğü çalışmalar ile Türkiye’nin radyoterapi alanındaki bilgi birikimi ve güçlü altyapısı hakkında bilgi verdi. Türkiye’de radyolojik bilimlerin geldiği noktayı özetleyen Prof. Dr. Yavuz Anacak, Türkiye ve Ege Üniversitesinin projeye destek kararlılığını vurguladı. Program, iş birliği plaketinin takdimiyle sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx