Fenomenlerin ortak noktaları: Güzellik, şatafat, ticaret

İSTANBUL – Sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Engin Polat’la ilgili “kara para aklama” soruşturmasının başlamasının ardından Ticaret Bakanlığı, 600 fenomeni inceleme kararı aldı. Gazete Duvar, lüks yaşantılarıyla gündem olan sosyal medya fenomenlerini mercek altına aldı.

Dilan-Engin Polat çiftine yönelik günlerce süren suçlamalar ve sosyal medyada çeşitli isimlerle yaşadıkları karşılıklı tartışmaların ardından Mali Araştırmalar Kurulu (MASAK), inceleme başlattı. 1 Kasım’da altı ilde düzenlenen operasyonda aralarında Polat çiftinin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamalarının yöneltildiği Polat çifti ifadelerinin alınmasından sonra tutuklandı. Polat çiftinin ardından gözler lüks hayatlarıyla gündemden düşmeyen ve magazin programlarında boy gösteren diğer fenomenlere çevrildi.

ŞATAFATLI HAYATLAR MAGAZİN GÜNDEMİNDE

Şatafatlı yaşam tarzlarını gösteren paylaşımları milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve sık sık magazin programlarında boy gösteren sosyal medya fenomenleri genelde kara para aklamakla suçlanıyor. Haklarında sosyal medyada suçlamalar yöneltilen Yasin Kayatürk-Şule Kayatürk çifti, Özlem Öz-Tayyar Öz çifti, Eylül Öztürk ve Aymira Koçaklı gibi sosyal medya fenomenlerinin de mal varlıklarının incelenmesi isteniyor. Yapılan şikayetlerin ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Edinilen bilgiye göre Bakanlık, 600 sosyal medya fenomeni hakkında inceleme başlattı.

ORTAK ÖZELLİK: GÜZELLİK MERKEZLERİ

Peki gündem olan fenomenlerin ortak özelliği ne? Açık kaynaklar üzerinde yaptığımız araştırmaya göre ismi geçen fenomenlerin büyük çoğunluğu 2019’un sonlarından itibaren güzellik merkezleri açıyor… Ardından estetik ameliyatlar yapılıyor, kısa süre içinde lüks arabalar ve evler satın alınıyor, umre ziyaretleri yapılıyor, şarkılar söyleniyor, klipler çekiliyor, zor durumda olan insanlara maddi yardımlar yapılırken paylaşımlar yapılıyor, altın ve dolarlı pozlar veriliyor… Ve hemen hepsi de kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor.

Soldan sağa: Özlem Öz-Tayyar Öz çifti, Şule-Yasin Kayatürk çifti, Dilan Polat.

ŞULE KAYATÜRK: MAL VARLIĞI TARTIŞMALI

Polat çiftinin ardından gözler 26 yaşındaki Şule Kayatürk’e çevrildi. ‘Şulemsi’ adıyla tanınan Şule Kayatürk, 2022’de kurduğu Şulemsi Güzellik ve Zayıflama Merkezi’nin sahibi. Instagram’daki ilk paylaşımlarını 2020’de yapan Kayatürk, güzellik merkezinin kurulduğu döneme kadar ‘sıradan ve sade’ fotoğraflar paylaşıyordu. Ancak güzellik merkezinin kurulmasıyla birlikte lüks araçlar ve evler ‘başrole’ çıktı. Bir videosunda kendisi gibi içkiyi bırakanlara ödül olarak altın vereceğini söyleyen Kayatürk’ün açtığı güzellik merkezi ve sattığı kozmetik ürünlerle bir yılda 16 villa, 28 daire, bir helikopter, 173 iş yeri ve bir yat satın aldığı gibi inanılması güç iddialar ortaya atıldı.

EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN İSİM: EYLÜL ÖZTÜRK

Fenomenler arasında en çok dikkat çeken isimlerden biri de Eylül Öztürk. Öztürk, ilk güzellik merkezini, Eylül Öztürk Nail Spa adıyla 20 Haziran 2020’de açıyor. İki ay sonra 19 Ağustos 2020 tarihinde Ataşehir, 14 gün sonra 2 Ekim 2020’de Maslak, 9 gün sonra 11 Ekim 2020’de Beylikdüzü, 1 Aralık 2020’de Maltepe, 16 Ocak 2021’de Tem Avrupa, 12 Şubat 2021’de Tuzla, 29 Ocak 2021’de Kurtköy, 9 Nisan 2021’de Başakşehir, 27 Mayıs 2021’de Nişantaşı, 25 Eylül 2022’de Bahçeşehir, 18 Aralık 2022’de ise Gebze’de güzellik merkezi salonu açıyor. Buna göre Öztürk, neredeyse her hafta bir güzellik merkezi açıyor.

Amerika’da yaşayan Öztürk’e yöneltilen suçlamalar arasında, vergi kaçırma da yer alıyor. Diğer fenomenler gibi lüks hayatını sosyal medyada paylaşan Eylül Öztürk’ün Amerika ve İstanbul’un Florya semtinde lüks daireleri ve villaları olduğu öne sürülüyor.

AYMİRA KOÇAK, ŞUBE AÇMAK İSTEYENDEN 5 MİLYON TL İSTİYOR

Suçlanan fenomenlerden biri de 25 yaşındaki Aymira Koçaklı… Koçaklı, Instagram hesabında yaptığı açıklamada, Aymira Koçaklı Yaşam Merkezi markası altında şube açmak için İzmir, Antalya ve Bursa’da büyük talep olduğunu, şube açmak isteyenlerin büyük para ‘keseceklerini’ (kazanacaklarını) vadediyor. Koçaklı, kendisinin beş ayda beş şube açtığını hatta yine aynı açıklamasında bir günde iki şube açtığını söylüyor.

Yaptığı bir paylaşımda lüks bir araçla seyahat ederken, “Biz kul hakkı yemiyoruz. Yanımızdaki olan insanlar her zaman kazanıyor. Şube açanların kazandığı paralar dilden dile… ‘Allah yürü ya kulum’ dedikten sonra kim konuşabilir ki?” diyor Koçaklı. Merkezi İstanbul’da olan Aymira Koçaklı Yaşam Merkezi’nin İstanbul, İzmir ve Bartın başta olmak üzere çeşitli kentlerde 20 şubesi var. Görüştüğümüz Aymira Koçaklı Yaşam Merkezi’nden bir yetkiliye, bayi açmak istediğimizi söyledik. Yetkili, kente göre üç ile beş milyon arasında bayilik ücreti istediğini söyledi. Yetkilinin iddiasına göre sadece şubelerden yaklaşık 60 milyon lira kazanç sağlıyorlar.

TAYYARGİL: GÜZELLİK MERKEZİ DE VAR, ÇOCUKLAR İÇİN MACUN DA

Güzellik merkezi açan fenomenlerden biri de sosyal medyada ‘Tayyargil’ olarak tanınan Tayyar-Özlem Öz çifti. Çift, çocuklar ve yetişkinler için sağlık ürünlerinin satışını da yapıyor. Özlem-Tayyar Öz de 2019’a kadar Instagram’dan ‘sıradan’ fotoğraflar paylaşıyordu. Ancak 2019’un sonlarından itibaren ise fotoğraf ve videolarındaki şatafat gözle görülür derecede arttı.

Özlem Öz’ün Instagram hesabına koyduğu ilk fotoğrafın tarihi 16 Eylül 2014 olarak görülüyor. 2017 yılına kadar fotoğrafı bulunmayan Özlem Öz, 2017’de sadece 3 fotoğraf paylaşmış. Özlem Öz, yine 2018 yılı içinde Üsküdar Üniversitesi’nde eğitim gördüğüne dair fotoğraflar paylaşmış. Özlem Öz, 2019’un ortalarından itibaren yüzüne yaptırdığı estetikle paylaşım yapıyor. Bu tarihten itibaren lüks yaşam tarzı paylaşımların merkezine oturuyor.

Haklarındaki suçlamalara dair iddiaları yanıtlayan Özlem Öz-Tayyar Öz çifti, Rekabet Kurulu’nun sattıkları ürünlerin reklamları nedeniyle kendilerine para cezası kestiğini ancak sürecin henüz sürdüğünü söylüyor. Bir paylaşımında eline aldığı bir kavanozu göstererek içindeki macunun sağlıklı olduğunu ve kendi çocuklarına da yedirdiğini öne süren Tayyar Öz, aynı konuşmasında yine kendi sattıkları bir cilt ürününe gelen övgüye değiniyor. “Ürünlerimizdeki başarı gerçekten tesadüf olamaz. Memnuniyet oranı o kadar yüksek ki, bir alan bir daha aldığı için bu kadar başarı geliyor. Alan bir daha alıyor. Çocuk macunu bu yüzden rekor kırıyor. Çünkü alan bir daha alıyor” ifadesini kullanıyor.

Özlem Öz-Tayyar Öz.

‘PARAYLA SINAVA GİRİP GÜZELLİK MERKEZİ AÇIYORLAR’

‘Peki güzellik merkezi açmak bu kadar kolay mı?’ sorusunu yönelttiğimiz uzmanlardan dikkat çeken bir yanıt geldi. Güzellik merkezi işleten bir uzman, şöyle konuştu:

“Gündem olan isimleri uzun süredir tanıyorum. Bu alanda hiçbir eğitimleri yok. Pat diye damdan düşer gibi güzellik merkezi sektörünün içine düştüler. Bu güzellik merkezi açma furyası 2019’un sonlarında patlak verdi. Çünkü hiçbir şekilde denetlenmiyor. Bunu gördüler. Bu alana yoğunlaştılar. Güzellik merkezi açmak isteyenler, belge almak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki okullarda yapılan sınavlara girmek zorunda. Ancak belge almak isteyenler, 10 bin ile 30 bin arasında para veriyor. Buna karşılık kendisine çıkacak sorular önceden veriliyor. Sınava girdiklerinde, kimin para verdiği de sınav gözetmenleri tarafından. Sınavda olan öğretmen, bu kişileri sürekli takip ederek yanlış yanıtlar vermesini engelliyor. Zaten bu belgeyi bir kere alınca önünüz açılıyor. Bayi şeklinde yüzlerce şube açabilirsiniz.”

Aynı uzman İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Şişli Mesleki Eğitim Merkezi Çıraklık Okulu’nda soruların satıldığını ileri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx