Hamas’tan özeleştiri geldi: Hata itirafı… Bu ilk kez oldu

İsrail’in iddialarını çürütme ve gerçekleri ortaya çıkarma amacıyla “İşte bizim vizyonumuz: Aksa Tufanı Operasyonu neden düzenlendi?” başlıklı 16 sayfalık bir broşür yayımlayan Hamas hareketi, raporunda İsrail’e yönelik saldırı konusundaki tutumunu özetlerken, bunun arkasındaki nedenleri de sıraladı.
Raporda, “Aksa Tufanı Operasyonu sırasında, İsrail güvenlik ve askeri yapısının hızla çökmesinin yanı sıra Gazze ile sınır bölgelerinde yaratılan kaosun neden olduğu bazı hatalar olmuş olabilir” ifadelerine yer verilirken, ancak önergede ne tür hatalar yapıldığı belirtilmedi.

İSRAİL’İN AMACI FİLİSTİN DAVASININ TASFİYESİ

Raporda, Aksa Tufanı’nın, “İsrail’in, Filistin davasını tasfiye etme, toprakları ele geçirme ve Yahudileştirme, Mescid-i Aksa ve kutsal mekanlar üzerinde tam olarak hakimiyet kurma planlarına karşı koymak için atılmış gerekli bir adım ve doğal bir tepki olduğu” vurgulandı.
Operasyonun, ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılmasının yanı sıra, işgalden kurtulma, ulusal hakların yeniden tesisi, bağımsızlık ve kendi kaderini tayin hakkının elde edilmesi ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin kurulması yolunda atılmış doğal bir adım olduğu da kaydedildi.

‘İSRAİL’İN SİSTEMİNİN ÇÖKMESİYLE BAZI AKSAMALAR YAŞANMIŞ OLABİLİR’

Hamas’ın kurulduğu tarihten bu yana sivilleri hedef almaktan kaçındığı dile getirilen raporda, “Aksa Tufanı Operasyonu sırasında İsrail’in güvenlik ve askeri sisteminin tamamen ve hızla çökmesiyle bazı aksamalar ve Gazze ile operasyon bölgelerini birbirinden ayıran tel örgülerde geniş gedikler açılması sebebiyle kaos yaşanmış olabilir” itirafında bulunuldu.

‘SVİLLLERE SALDIRIDAN KAÇINMAK, AHLAKİ VE DİNİ TERBİYENİN GEREĞİ’

Hamas’ın, ‘Aksa Tufanı’ sırasında İsrailli sivilleri hedef aldığı yönündeki suçlamalara da değinilen raporda, “kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere sivillerin hedef alınmasından kaçınmanın, Hamas mensuplarının aldığı ahlaki ve dini terbiyenin bir gereği olduğu” vurgulandı.
Raporda, “Kassam mensuplarının 7 Ekim de sivilleri hedef aldığı iddiası tamamen iftira ve yalandır. Bunları iddia edenler İsrail kaynaklarıdır. Bunu teyit eden hiçbir bağımsız kaynak yoktur. O gün çekilen videolar ve İsraillilerin daha sonra yayınlanan ifadeleri gösteriyor ki, Kassam savaşçıları sivilleri hedef almadı, sivillerin çoğu İsrail ordusunun ve polisinin şaşkınlığı sonucu İsrail polisi ve askeri tarafından öldürüldü” denildi.
Raporda, direniş güçlerinin, Filistin halkına karşı silah taşıyanları ve İsrail askerlerini hedef aldığı, bunun da daha önce defalarca dile getirildiği aktarıldı.
ABD ile Avrupa ülkelerinin, İsrail’in Uluslararası Adalet Divanı (UAD) önünde yargılanmasına karşı çıkmasına da değinilen raporda, “özellikle ABD, Almanya, Kanada ve İngiltere’ye, eğer gerçekten adalete inanıyorlarsa, Filistin’de işlenen tüm suçların soruşturulması için yargı sürecine destek vermeleri” çağrısı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx