Sır perdesi aralandı, İsrail neden gafil avlandı? Hamas 2 yıl boyunca böyle hazırlanmış…

7 Ekim Cumartesi sabahı Hamas’ın gerçekleştirdiği şok saldırı İsrail’de deprem etkisi yarattı. İsrail’in saldırıya ‘tamamen hazırlıksız’ yakalanmasının arkasında ne olduğu ülkede hala tartışma konusu.

Hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin güvenilirliğini ve İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad’ın çalışma yöntemlerini sorgulayan İsrail basını eleştiri oklarını hükümete yönlendirirken, ABD’nin en büyük yayın organı CNN International ise Hamas’ın saldırısının hazırlık sürecini araştırdı.

2 YIL BOYUNCA TÜNELLERDEKİ KABLOLU TELEFONLAR ARACILIĞI İLE HABERLEŞTİLER

ABD ile paylaşılan istihbarat hakkında bilgi sahibi, ismi açıklanmayan iki kaynağın verdiği bilgileri aktaran CNN, Hamas’ın sürpriz saldırıyı 2 yıl içinde planladığını iddia etti.

ABD’nin elindeki istihbarat, Hamas’tan küçük bir grubun iki yıl boyunca Gazze’nin altındaki tüneller ağına yerleştirilmiş kablolu telefonlar aracılığıyla iletişim kurduğunu gösteriyor.

İSRAİL İSTİHBARATINDAN BÖYLE KURTULDULAR

CNN’e konuşan kaynaklar, tünellerdeki telefon hatlarının Hamas üyelerinin birbirleriyle gizlice iletişim kurmalarını sağladığını ve bu sayede İsrail istihbaratı tarafından takip edilemediklerini söyledi.

Kaynaklar saldırıyı planlayan hücrenin 2 yıl boyunca haberleştiğini ancak yüzlerce Hamas savaşçısına saldırı vakti gelene kadar bilgi vermediklerini öne sürdü.

BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU KULLANMADILAR

İsrail’in ABD’li yetkililerle paylaştığı istihbarata göre, iki yıllık süre boyunca bilgisayar veya cep telefonu kullanmaktan kaçınan Hamas yöneticileri dijital iletişimden uzak eski moda yöntemleri kullandılar ve toplantılarını yüz yüze yaptılar.

CNN aldığı istihbarat bilgilerinin İsrail’in bu saldırıya neden hazırlıksız yakalandığına dair ipuçları sunduğunu vurgularken, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındığını, İsrail Büyükelçiliği’nin de yorum talebine cevap vermediğini yazdı.

Hamas tarafından son on beş yıl içinde inşa edilen yer altı tünelleri “Gazze metrosu” olarak da biliniyor.Labirenti andıran tüneller, roket ve mühimmat depolamak için kullanılıyor ve Hamas üyelerinin fark edilmeden hareket etmesini sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx