Twitter’ın eski yöneticileri, Elon Musk ve X’e 128 milyon dolarlık dava açtı

İddialar, Musk’un Ekim 2022’de şirketi devralmasını çevreleyen kaotik koşullara dayanıyor.

Musk şirketin kontrolünü ele geçirdiğinde ilk hamlesi Agrawal’ı, CFO Ned Segal’i, baş hukuk sorumlusu Vijaya Gadde’yi ve genel danışman Sean Edgett’i kovmak olmuştu. Davaya göre Musk, anlaşmadan çekilmeye çalıştıktan sonra satın almayı sürdürmek zorunda kalan aylarca süren mahkeme savaşında oynadıkları rol nedeniyle gruba karşı “özel bir öfkeye” sahipti. Davaya göre Agrawal’ın 57,4 milyon dolarlık kıdem tazminatı, Segal’in 44,5 milyon dolar, Gadde’nin 20 milyon dolar ve Edgett’in 6,8 milyon dolar olmak üzere toplam 128 milyon dolar hakkı bulunuyor.

Dava, Musk’ın biyografi yazarı Walter Isaacson’ın olaylarla ilgili anlatımına atıfta bulunuyor; bu anlatım, Musk’ın Twitter anlaşmasını bir gün erken bitirmek için acele ettiğini, böylece yöneticileri nihai hisse senedi opsiyonları belirlenmeden hemen önce “bir nedenden dolayı” kovabileceğini açıklıyor. Isaacson’a göre Musk, yasal manevranın kendisine yaklaşık 200 milyon dolar kazandırdığını söyleyerek övünüyordu.

Twitter’ın eski yöneticileri, Elon Musk ve X’e 128 milyon dolarlık dava açtı

Davada şöyle deniyor: “Musk faturalarını ödemiyor, kuralların kendisi için geçerli olmadığına inanıyor ve zenginliğini ve gücünü kendisiyle aynı fikirde olmayan herkese kaba davranmak için kullanıyor. Davacıların kıdem tazminatlarını ödemedi, onları sebepsiz yere kovdu, sonra sahte davalar uydurdu ve çeşitli şirketlerinin çalışanlarını kararını desteklemeleri için atadı.”

Bu, eski Twitter çalışanlarının kıdem tazminatını ödemedikleri için şirkete ilk davaları değil. Ayrı bir davada Twitter’ın eski çalışanlarına 500 milyon dolardan fazla ödenmemiş kıdem tazminatı borcu olduğu iddia edilmişti. Agrawal, Segal ve Gadde ayrıca daha önce Musk’un devralımından kaynaklanan hissedar davaları ve diğer soruşturmalar sonucunda ödenmemiş yasal faturalar nedeniyle şirkete dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx