Vizesiz Yunan Adaları Dönemi Başlıyor: Türk Vatandaşlarına Vizesiz Olan Yunan Adaları Hangileri?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl sonra komşu Yunanistan’a ziyarette bulundu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Erdoğan’la ikili görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında, Tür vatandaşlarına 10 Yunan adası için yedi günlük turist vizesi uygulamasını geri getireceklerini açıkladı. Peki vizesiz seyahat edilebilecek Yunan Adaları hangileri? İşte vizesiz olması beklenen Yunan Adaları…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl sonra komşu Yunanistan’a ziyarette bulundu.

Atina’da resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Yunan mevkidaşı Katerina Sakelaropulu ile bir araya geldi.

Erdoğan bu görüşmenin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Erdoğan’la ikili görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye vatandaşlarına 10 Yunan adası için yedi günlük turist vizesi uygulamasını geri getireceklerini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, vize serbestisine ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’ye Avrupa sürecinde sağlanacak desteği de ele aldık. Vize meselesinde de Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın bir iş birliğinin sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini de ele aldık. Biz aynı zamanda doğu Ege’de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süreyle vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Ege adalarını, doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık.”

Miçotakis, açıklamasında Türk vatandaşlarına vize serbestisi uygulanacak olan 10 adanın ismini duyurmadı.

Ancak Doğu Ege adaları olarak bilinen adalar ise şu şekilde listeleniyor…

1947 Paris Barış Antlaşması uyarınca silahsızlandırılması koşuluyla egemenliği İtalya’dan Yunanistan’a verilen Doğu Ege adaları Onikiadalar olarak adlandırılıyor.

Bu adalar; Batnoz, Lipsi, İleriye, Kelemez, İstanköy, İncirli, İstanbulya, İleki, Herke, Kerpe, Çoban, Sömbeki, Rodos ve Meis şeklinde sıralanıyor.

Doğu Ege adalarının Türkiye ana karasına yakınlığı, Yunanistan ana karasına ise uzaklığı dikkati çekiyor.

Bu farkın en belirgin olduğu Meis, Antalya’nın Kaş ilçesine 2,1 kilometre, Yunan ana karasına ise 582 kilometre mesafede bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx